نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمایه‌گذاری 15 هزار میلیارد ریالی در زیرساخت‌های بندری گیلان اجتماعي

سرمایه‌گذاری 15 هزار میلیارد ریالی در زیرساخت‌های بندری گیلان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -

نسیم گیلان


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، طی سال‌های اخیر اولویت قرارگیری سیاست خصوصی سازی از سوی دولت شاهد جذب سرمایه گذاری های گسترده بخش خصوصی و استقبال این بخش از ورود به عرصه‌های اقتصادی کشور بودیم که بنادر یکی از این عرصه‌ها محسوب می‌شود.
توسعه زیرساخت‌های بندری و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای این کریدور‌های اقتصادی یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امدی بود، بنادر گیلان با هموارسازی و رفع موانع موفق به جذب و بهره برداری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی به میزان 15 هزار میلیارد ریال شدند.
سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان یکی از سازمان‌های اقتصادی در سال‌های اخیر برنامه‌های مختلفی برای جذب سرمایه گذار در بخش‌های مختلف اجرا کرد و در این راستای به خصوص در استان گیلان توانست در توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای گسترش صادرات و همچنین احداث مجموعه‌هایی همچون سیلو‌های غلات، انبار‌های سرپوشیده و همچنین در بخش گردشگری نظر فعالان اقتصادی را برای سرمایه گذاری در زیرساخت‌های بندری جلب کند.
استان گیلان با دارا بودن یکی از قدیمی‌ترین بنادر کشور به عنوان اصلی‌ترین کریدور اقتصادی کشور به سمت آسیای میانه، قفقاز و در نهایت اروپا و روسیه محسوب می‌شود که توسعه این بخش با حمایت دولت و بخش خصوصی می‌تواند در اقتصاد کلان کشور اثرگذار باشد.
احداث سیلو‌های غلات با استفاده از توان بخش خصوصی طی سال‌های اخیر با توجه به نیاز کشور و تغییر رویکرد بنادر گیلان بویژه مجتمع بندری انزلی از آهن آلات به غلات، ضرورت ایجاد زیرساخت‌های متناسب در دستور کار قرار گرفت و بنادر گیلان اقدام به احداث سیلو‌های غلات کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهار داشت: طی سال‌های اخیر با هموار شدن مسیر سرمایه گذاری به خصوص در بخش بنادر، گیلان میزبان سرمایه گذاری بزرگی در بخش‌های توسعه زیرساخت‌های بندی بوده است.
حمیدرضا آبایی تسهیل در فرآیند سرمایه گذاری و مجوز دهی، استقبال دولت از بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری دولتی و همچنین جلوگیری از ایجاد فضای رقابتی بین سرمایه‌گذار دولتی و خصوصی همگی منجر به استقبال گسترده سرمایه گذارای بخش خصوصی در بخش‌های اقتصادی همچون بنادر شده که گیلان و به خصوص بندر انزلی نیز از این فرصت بهره‌مند شد.
وی سرمایه گذاری در ایجاد مخازن و سیلو‌های غلات را یکی از چندین حوزه ورود سرمایه گذار بخش خصوصی در بندر انزلی عنوان کرد و گفت: فقط سال گذشته سیلوی غلات 50 هزار تنی توسط شرکت خصوصی آگروتامین با سرمایه گذاری 237 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
آبایی تادامه داد: در سال 99 شرکت "غلات بان " نیز سیلوی 30 هزار تنی خود را به ارزش 230 میلیارد ریال افتتاح کرد و بندر انزلی توانست با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این بخش برای 10 نفر اشتغال دائم ایجاد کند.

نسیم گیلان

ایجاد انبار سرپوشیده و مخازن روغن در بنادر گیلان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به ظرفیت 38 هزار متر مربعی انبار‌های سرپوشیده مجتمع بندری انزلی، تصریح کرد: سرمایه گذاری در این بخش کاملا توسط دولت و با منابع ملی انجام شد.
آبادی اظهار داشت:، اما در سال‌های 92 تا 99 با حمیات‌های دولت از بخش خصوصی، فعالان اقتصادی جای سرمایه گذاران دولتی را گرفتند و 33هزار و 500 متر مربع انبار سرپوشیده در مجموعه بندری انزلی ایجاد کردند.
وی در ادامه افزود: با بهره برداری از انبار چهار هزار و 500 متر مربعی احداثی توسط شرکت سریر تجارت با سرمایه گذاری 28 میلیارد و 860 میلیون ریال، ظرفیت انبار‌های سرپوشیده در اماکن مجتمع بندری انزلی به حدود 72 هزار متر مربع رسید.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: در سال گذشته همچنین از مخزن 20 هزار تنی روغن خوراکی با 340 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی بهره برداری شد.
وی تصریح کرد: بنادر گیلان از ابتدای دولت تدبیر و امید اقدام به احداث مخازن روغن کرد و اکنون با بهره برداری از این مخازن ظرفیت نگهداری روغن به 16 هزار تن رسیده است.
افزایش سهم بازار با استفاده از توان بخش خصوصی از اقدامات سازنده‌ای که طی سال‌های اخیر در بنادر و دریانوردی استان گیلان انجام شد می‌توان به مجموعه فعالیت‌هایی اشاره کرد که بوسیله سازمان بنادر و دریانوردی به منظور افزایش سهم بازار انجام شده است.
در این راستا آبایی با اشاره به اقدامات انجام شده در ساخت اسکله و خطوط انتقال در مجتمع بندری انزلی، گفت: مجتمع بندری انزلی دارای 9 پست اسکله کالا‌های عمومی و کانتینری به طول یکهزار و 398متر بود که در هشت سال گذشته با احداث سه پست اسکله به طول 539 متر توانست تعداد این اسکله‌ها را به 12 پست (به طول هزار و 991 متر) افزایش دهد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان تاکید کرد: در هفت سال گذشته یک پست اسکله غلات به طول 190 متر و دو خط لوله روغن در مجتمع بندری انزلی احداث شده است.
وی خاطر نشان کرد: مجتمع بندری انزلی یک پست اسکله سوخت به طول 183 متر داشت که در هفت سال گذشته با ساخت 2 پست اسکله دلفین به طول 400 متر تعداد اسکله‌های سوختی مجتمع بندری انزلی به سه پست به طول 538 متر افزایش یافت.
به گفته آبایی مجتمع بندری انزلی در گذشته یک خط لوله نفتی داشت که در هشت سال گذشته مراحل احداث 2 خط لوله جدید نیز در این بندر کلید خورد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه طی سال‌های هفت سال اخیر را یک میلیارد و 611 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: پیش از آن بخش خصوصی 339 میلیون و 500 هزار ریال در بنادر گیلان سرمایه گذاری کرده بود.
وی میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی (سرمایه گذاران و ترمینال اپراتورها) در اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان را از سال 92 تاکنون 25 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این درحالیست که پیش از آن فقط 674 میلیون ریال سرمایه گذاری در بخش خصوصی انجام شده بود.
ایجاد مارینای دریایی ساخت کشتی‌های تفریحی در بندر انزلی و حضور این کشتی‌ها در محدوده استان گیلان کمک شایانی به رونق صنعت گردشگری دریایی خواهد کرد لذا می‌توان با استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی گردشگری دریایی و سفر‌های بین المللی دریایی را در استان گیلان راه‌اندازی کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهار داشت: اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با استفاده از مارینای دریایی می‌تواند نقش بسزایی در گردشگری و تفریحات سالم دریایی داشته باشد. می‌بایست باید در این مجتمع بندری شرایطی فراهم شود که قابلیت تردد برای هر نوع کشتی فراهم باشد و خوشبختانه کلیه اسکله‌های بندرانزلی به فندر‌های مجهز شدند که قابلیت پذیرش انواع کشتی را دارند.
سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی دولت برای زیر ساخت‌های بندی گیلان محدودیت اراضی در شهرستان بندر انزلی توسعه امکانات بندری را با مشکلاتی مواجه می‌کرد لذا با بازنگری در طرح‌های جامع توسعه مجتمع بندری انزلی، احداث موج‌شکن و استحصال اراضی از دریا در دولت تدبیر و امید با قدرت و قوت بیشتری ادامه یافت.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان درباره استحصال اراضی از دریا گفت: تاکنون حدود 45 هکتار اراضی از دریا استحصال شده که بیش از 25 هکتار از این اراضی به بخش خصوصی واگذار شده و حدود 20 هکتار نیز در حال آماده سازی برای واگذاری است.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برای توسعه زیر ساخت‌ها نیز یکهزار میلیارد ریال هزینه کرد گفت: این سرمایه گذاری شامل تجهیز بندر به کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی، انتقال خطوط برق، آب، فیبر نوری، سیستم اطفاء حریق، ایجاد پست‌های برق، ساماندهی ترمینال کانتینری می‌شود.
آبایی حضور بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی را برای بنادر بسیار مهم و حیاتی دانست و خاطر نشان کرد: باید این اراضی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گرفت و بازاریابی مناسب برای شناخت سرمایه گذار انجام می‌شد. در هشت سال گذشته سعی شد از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده شود.
احداث سه پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین مدیر مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی نیز گفت: فرآیند احداث سه پست اسکله در بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی در حال انجام است و تا نیمه اول سال آینده این سه پست اسکله2 مورد آن توسط بخش خصوصی و یک پست اسکله هم توسط قرارگاه خاتم الانبیا اجرا می‌شود.
"افشین عزیزی" بیان کرد: در مجموع 22 پست اسکله در منطقه آزاد انزلی طراحی و برنامه ریزی شده است که از این تعداد تاکنون سه پست اسکله مورد بهره برداری قرار گرفته که 2 پست آن با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی به انجام رسیده است و هم اینک مقدمات احداث سه مورد دیگر در دست انجام است.
وی سازمان منطقه آزاد انزلی را یکی از معدود نهاد‌های دولتی کشور دانست که در زیرساخت‌ها موفق به جذب سرمایه گذار شده است.

نسیم گیلان

سرمایه گذاری 14هزار میلیارد ریالی در مجموعه کشتی‌سازی بندری انزلی سال گذشته تفاهمنامه‌ای برای ایجاد مرکز ساخت و تعمیرات کشتی‌ها به امضای سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت تاید واتر رسید که براساس آن ایجاد یک مجتمع کشتی سازی در بندر انزلی برای ساخت و تعمیرات کشتی هایی، چون شناور‌های باری، خدماتی و مسافری متناسب با دریای خزر و دریای سیاه در دستور کار قرار گرفت تا با راه اندازی این صنعت اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان کشتیرانی دریای خزر انجام شود.
بر اساس گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان حدود 14 هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی برای این مرکز هزینه شد که هدف آن تعمیر و نگهداری شناور‌های ایرانی و خارجی خواهد بود و می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.
مجتمع بندری انزلی، بندر کاسپین در منطقه آزاد، بندر آستارا از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های بندری بهره گرفتند درحالیکه بنادر ظرفیت‌های بسیار بالایی برای سرمایه گذاری دارند.
در سایه تعامل فی مابین بخش خصوصی و بنادر می‌توان علاوه بر رونق اقتصادی و ارزآوری زمینه اشتغالزایی جوانان فراهم کرد دولت نیز در این راستا می‌تواند با تصویب قوانین و سیاست‌های حمایتی زمینه مشارکت بیشتر فعالان اقتصادی را در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور فراهم کند.
مجتمع بندری انزلی با سابقه 100 ساله در عرصه حمل و نقل دریایی همواره منطقه مورد توجه بازرگانان و تجار کشور بوده است و امروز با 15 پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری 10 میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین بندرگاه ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می‌شود.
این مجتمع بندری یکی از پرسابقه‌ترین بنادر ایران و از مهمترین و بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می‌شود که با قرار گرفتن در کریدور‌های بین المللی از قبیل نوستراک و تراسیکا و ... از دیرباز عهده دار نقش برجسته در صنعت حمل و نقل دریایی با کشور‌های حاشیه دریای خزر و اروپایی بوده است.
منبع ایرنا
انتهای پیام/پ

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/273139/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«کیف پول شهروندی» مسیر تازه‌ای در بهره‌برداری از حمل‌ونقل عمومی است/ استفاده در فروشگاه‌های شهروند و تره‌بار؛ بزودی

زنگ آغاز سال تحصیلی در مدارس گیلان نواخته شد

در ماه مهر به کجا سفر کنیم؟

استفاده رایگان محصلین از متروی تهران به‌شرط استفاده از «کیف پول شهروندی»/ هرمزی: تست گرم متروی پرند بزودی انجام می‌شود

پیشرفت 95درصدی در احداث پل 4 دهانه محور سه راهی بهادر اباد_ رودبار _ ایرانشهر

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در شهرستان مرزی آستارا برگزار شد

شهادت از مقدس ترین واژه های فرهنگ اسلامی است

پایداری تأسیسات گردشگری و بناهای تاریخی آستارا در اثر بارش های اخیر

خسارت 98 میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی گیلان

اصرار شورا بر تعیین ردیف‌های درآمدی شهرداری در برنامه هفتم توسعه

محدودیت ترافیکی در محور قدیم قزوین-رشت

سال تحصیلی جدید با حضور 380 هزار دانش‌آموز در گیلان آغاز شد

معرفی نفرات برتر رقابت‌های تیراندازی بسیج بانوان در رشت

تغییر طرح ترافیک در راه است

تست گرم 4 دستگاه متروباس جدید در ماه مهر؛ پیش‌بینی بیشترین ترافیک در مناطق 1، 5 و 6

استفاده از مترو از امروز برای محصلین رایگان است؛ پیش‌بینی قطار فوق‌العاده برای خطوط پر ترافیک

ضرورت ورود دستگاه‌های نظارتی به ترک‌فعل‌ها در پیگیری قرارداد خرید واگن؛ فروزنده: حناچی را به مناظره دعوت می‌کنم

پایین یا بالا رفتن دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) ارتباطی با شهرداری تهران ندارد

امروز به برکت خون شهدا در مسیر پیشرفت و تعالی قرار گرفته ایم

اعمال محدودیت ترافیکی در 2 محور گیلان

قدمت 200 ساله "تراموا" در کشورهای اروپایی/ 11 مزیت بزرگ "تراموا" برای حل‌ونقل عمومی که تهران از آن محروم است!

طراحی محورهای بدون خودرو در مناطق 22 گونه؛ به زودی

طراحی محورهای بدون خودرو در مناطق 22 گانه؛ به‌زودی

ضرورت رسیدگی و ساماندهی وضعیت شبکه فاضلاب آستارا

تقدیر وزیر ارشاد از ابتکار خلاقانه سازمان زیباسازی در هفته دفاع مقدس

اطلاعیه قطعی گاز شهرهای بندرانزلی و رشت در روز شنبه

طلاب پایتخت در منازل سیل زده آستارا

ورود 140‌هزار خودرو به گیلان در 48 ساعت گذشته

برنامه روز جهانی بدون خودرو در منطقه 16 برگزار شد / سالاری پور: حمل‌ونقل پاک در تهران توسعه پیدا خواهد کرد

بازداشت 6 نفر در گیلان

پیشنهاد خواهر خواندگی رشت با لیماسول

هیچ کشوری در دنیا همانند ملت ایران عزتمند نیست

مسئولان برای کاهش آلام مردم آستارا تلاش مضاعف داشته باشند

تجهیز کارگاه سه تقاطع غیرهم‌سطح در رشت آغاز شد

پشت پرده ابرهای سیل‌آسا چه خبر است؟

سامانه پرتودهی مایکروویو برای مبارزه با آفات برنج، فندق و بادام زمینی در گیلان رونمایی شد

آغاز تجهیز کارگاه سه تقاطع غیرهم‌سطح در رشت

همایش اقتدار رژه نیروهای مسلح در رشت

قطعی 4 ساعته گاز در برخی مناطق بندر انزلی و رشت

سیل به بناهای تاریخی غرب گیلان آسیب جدی وارد نکرده است

ارسال 30 هزار بطری آب معدنی از رشت به آستارا

نظر امام جمعه رشت درباره دستاورد حضور رئیس جمهور در سازمان ملل

همایش ملی پیاده روی خانوادگی ایرانیان در آستانه اشرفیه

دوران دفاع مقدس سرشار از عزت و افتخار است

برترین های سومین مرحله رنکینگ کمان سنتی کشور مشخص شدند

نامه مهم زاکانی به وزیرکشور/ شرط شهرداری برای تخریب غیرمجازها

شهردار تهران: برای مقابله با ساختمان‌های ناایمن همه دستگاه‌ها وظیفه دارند

مطالبات مردم مناطق سیل زده آستارا از مسئولین

ساماندهی فاضلاب 11 شهرستان گیلان از محل تهاتر نفت

سی و پنجمین جشنواره امتنان در گیلان برگزار می‌شود