نسیم گیلان

آخرين مطالب

سرمایه‌گذاری 15 هزار میلیارد ریالی در زیرساخت‌های بندری گیلان اجتماعي

سرمایه‌گذاری 15 هزار میلیارد ریالی در زیرساخت‌های بندری گیلان
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -

نسیم گیلان


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، طی سال‌های اخیر اولویت قرارگیری سیاست خصوصی سازی از سوی دولت شاهد جذب سرمایه گذاری های گسترده بخش خصوصی و استقبال این بخش از ورود به عرصه‌های اقتصادی کشور بودیم که بنادر یکی از این عرصه‌ها محسوب می‌شود.
توسعه زیرساخت‌های بندری و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای این کریدور‌های اقتصادی یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امدی بود، بنادر گیلان با هموارسازی و رفع موانع موفق به جذب و بهره برداری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی به میزان 15 هزار میلیارد ریال شدند.
سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان یکی از سازمان‌های اقتصادی در سال‌های اخیر برنامه‌های مختلفی برای جذب سرمایه گذار در بخش‌های مختلف اجرا کرد و در این راستای به خصوص در استان گیلان توانست در توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای گسترش صادرات و همچنین احداث مجموعه‌هایی همچون سیلو‌های غلات، انبار‌های سرپوشیده و همچنین در بخش گردشگری نظر فعالان اقتصادی را برای سرمایه گذاری در زیرساخت‌های بندری جلب کند.
استان گیلان با دارا بودن یکی از قدیمی‌ترین بنادر کشور به عنوان اصلی‌ترین کریدور اقتصادی کشور به سمت آسیای میانه، قفقاز و در نهایت اروپا و روسیه محسوب می‌شود که توسعه این بخش با حمایت دولت و بخش خصوصی می‌تواند در اقتصاد کلان کشور اثرگذار باشد.
احداث سیلو‌های غلات با استفاده از توان بخش خصوصی طی سال‌های اخیر با توجه به نیاز کشور و تغییر رویکرد بنادر گیلان بویژه مجتمع بندری انزلی از آهن آلات به غلات، ضرورت ایجاد زیرساخت‌های متناسب در دستور کار قرار گرفت و بنادر گیلان اقدام به احداث سیلو‌های غلات کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهار داشت: طی سال‌های اخیر با هموار شدن مسیر سرمایه گذاری به خصوص در بخش بنادر، گیلان میزبان سرمایه گذاری بزرگی در بخش‌های توسعه زیرساخت‌های بندی بوده است.
حمیدرضا آبایی تسهیل در فرآیند سرمایه گذاری و مجوز دهی، استقبال دولت از بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری دولتی و همچنین جلوگیری از ایجاد فضای رقابتی بین سرمایه‌گذار دولتی و خصوصی همگی منجر به استقبال گسترده سرمایه گذارای بخش خصوصی در بخش‌های اقتصادی همچون بنادر شده که گیلان و به خصوص بندر انزلی نیز از این فرصت بهره‌مند شد.
وی سرمایه گذاری در ایجاد مخازن و سیلو‌های غلات را یکی از چندین حوزه ورود سرمایه گذار بخش خصوصی در بندر انزلی عنوان کرد و گفت: فقط سال گذشته سیلوی غلات 50 هزار تنی توسط شرکت خصوصی آگروتامین با سرمایه گذاری 237 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
آبایی تادامه داد: در سال 99 شرکت "غلات بان " نیز سیلوی 30 هزار تنی خود را به ارزش 230 میلیارد ریال افتتاح کرد و بندر انزلی توانست با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این بخش برای 10 نفر اشتغال دائم ایجاد کند.

نسیم گیلان

ایجاد انبار سرپوشیده و مخازن روغن در بنادر گیلان مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به ظرفیت 38 هزار متر مربعی انبار‌های سرپوشیده مجتمع بندری انزلی، تصریح کرد: سرمایه گذاری در این بخش کاملا توسط دولت و با منابع ملی انجام شد.
آبادی اظهار داشت:، اما در سال‌های 92 تا 99 با حمیات‌های دولت از بخش خصوصی، فعالان اقتصادی جای سرمایه گذاران دولتی را گرفتند و 33هزار و 500 متر مربع انبار سرپوشیده در مجموعه بندری انزلی ایجاد کردند.
وی در ادامه افزود: با بهره برداری از انبار چهار هزار و 500 متر مربعی احداثی توسط شرکت سریر تجارت با سرمایه گذاری 28 میلیارد و 860 میلیون ریال، ظرفیت انبار‌های سرپوشیده در اماکن مجتمع بندری انزلی به حدود 72 هزار متر مربع رسید.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: در سال گذشته همچنین از مخزن 20 هزار تنی روغن خوراکی با 340 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی بهره برداری شد.
وی تصریح کرد: بنادر گیلان از ابتدای دولت تدبیر و امید اقدام به احداث مخازن روغن کرد و اکنون با بهره برداری از این مخازن ظرفیت نگهداری روغن به 16 هزار تن رسیده است.
افزایش سهم بازار با استفاده از توان بخش خصوصی از اقدامات سازنده‌ای که طی سال‌های اخیر در بنادر و دریانوردی استان گیلان انجام شد می‌توان به مجموعه فعالیت‌هایی اشاره کرد که بوسیله سازمان بنادر و دریانوردی به منظور افزایش سهم بازار انجام شده است.
در این راستا آبایی با اشاره به اقدامات انجام شده در ساخت اسکله و خطوط انتقال در مجتمع بندری انزلی، گفت: مجتمع بندری انزلی دارای 9 پست اسکله کالا‌های عمومی و کانتینری به طول یکهزار و 398متر بود که در هشت سال گذشته با احداث سه پست اسکله به طول 539 متر توانست تعداد این اسکله‌ها را به 12 پست (به طول هزار و 991 متر) افزایش دهد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان تاکید کرد: در هفت سال گذشته یک پست اسکله غلات به طول 190 متر و دو خط لوله روغن در مجتمع بندری انزلی احداث شده است.
وی خاطر نشان کرد: مجتمع بندری انزلی یک پست اسکله سوخت به طول 183 متر داشت که در هفت سال گذشته با ساخت 2 پست اسکله دلفین به طول 400 متر تعداد اسکله‌های سوختی مجتمع بندری انزلی به سه پست به طول 538 متر افزایش یافت.
به گفته آبایی مجتمع بندری انزلی در گذشته یک خط لوله نفتی داشت که در هشت سال گذشته مراحل احداث 2 خط لوله جدید نیز در این بندر کلید خورد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه طی سال‌های هفت سال اخیر را یک میلیارد و 611 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: پیش از آن بخش خصوصی 339 میلیون و 500 هزار ریال در بنادر گیلان سرمایه گذاری کرده بود.
وی میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی (سرمایه گذاران و ترمینال اپراتورها) در اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان را از سال 92 تاکنون 25 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این درحالیست که پیش از آن فقط 674 میلیون ریال سرمایه گذاری در بخش خصوصی انجام شده بود.
ایجاد مارینای دریایی ساخت کشتی‌های تفریحی در بندر انزلی و حضور این کشتی‌ها در محدوده استان گیلان کمک شایانی به رونق صنعت گردشگری دریایی خواهد کرد لذا می‌توان با استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی گردشگری دریایی و سفر‌های بین المللی دریایی را در استان گیلان راه‌اندازی کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهار داشت: اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با استفاده از مارینای دریایی می‌تواند نقش بسزایی در گردشگری و تفریحات سالم دریایی داشته باشد. می‌بایست باید در این مجتمع بندری شرایطی فراهم شود که قابلیت تردد برای هر نوع کشتی فراهم باشد و خوشبختانه کلیه اسکله‌های بندرانزلی به فندر‌های مجهز شدند که قابلیت پذیرش انواع کشتی را دارند.
سرمایه گذاری هزار میلیارد ریالی دولت برای زیر ساخت‌های بندی گیلان محدودیت اراضی در شهرستان بندر انزلی توسعه امکانات بندری را با مشکلاتی مواجه می‌کرد لذا با بازنگری در طرح‌های جامع توسعه مجتمع بندری انزلی، احداث موج‌شکن و استحصال اراضی از دریا در دولت تدبیر و امید با قدرت و قوت بیشتری ادامه یافت.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان درباره استحصال اراضی از دریا گفت: تاکنون حدود 45 هکتار اراضی از دریا استحصال شده که بیش از 25 هکتار از این اراضی به بخش خصوصی واگذار شده و حدود 20 هکتار نیز در حال آماده سازی برای واگذاری است.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برای توسعه زیر ساخت‌ها نیز یکهزار میلیارد ریال هزینه کرد گفت: این سرمایه گذاری شامل تجهیز بندر به کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی، انتقال خطوط برق، آب، فیبر نوری، سیستم اطفاء حریق، ایجاد پست‌های برق، ساماندهی ترمینال کانتینری می‌شود.
آبایی حضور بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی را برای بنادر بسیار مهم و حیاتی دانست و خاطر نشان کرد: باید این اراضی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گرفت و بازاریابی مناسب برای شناخت سرمایه گذار انجام می‌شد. در هشت سال گذشته سعی شد از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده شود.
احداث سه پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین مدیر مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی نیز گفت: فرآیند احداث سه پست اسکله در بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی در حال انجام است و تا نیمه اول سال آینده این سه پست اسکله2 مورد آن توسط بخش خصوصی و یک پست اسکله هم توسط قرارگاه خاتم الانبیا اجرا می‌شود.
"افشین عزیزی" بیان کرد: در مجموع 22 پست اسکله در منطقه آزاد انزلی طراحی و برنامه ریزی شده است که از این تعداد تاکنون سه پست اسکله مورد بهره برداری قرار گرفته که 2 پست آن با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی به انجام رسیده است و هم اینک مقدمات احداث سه مورد دیگر در دست انجام است.
وی سازمان منطقه آزاد انزلی را یکی از معدود نهاد‌های دولتی کشور دانست که در زیرساخت‌ها موفق به جذب سرمایه گذار شده است.

نسیم گیلان

سرمایه گذاری 14هزار میلیارد ریالی در مجموعه کشتی‌سازی بندری انزلی سال گذشته تفاهمنامه‌ای برای ایجاد مرکز ساخت و تعمیرات کشتی‌ها به امضای سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت تاید واتر رسید که براساس آن ایجاد یک مجتمع کشتی سازی در بندر انزلی برای ساخت و تعمیرات کشتی هایی، چون شناور‌های باری، خدماتی و مسافری متناسب با دریای خزر و دریای سیاه در دستور کار قرار گرفت تا با راه اندازی این صنعت اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان کشتیرانی دریای خزر انجام شود.
بر اساس گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان حدود 14 هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی برای این مرکز هزینه شد که هدف آن تعمیر و نگهداری شناور‌های ایرانی و خارجی خواهد بود و می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.
مجتمع بندری انزلی، بندر کاسپین در منطقه آزاد، بندر آستارا از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های بندری بهره گرفتند درحالیکه بنادر ظرفیت‌های بسیار بالایی برای سرمایه گذاری دارند.
در سایه تعامل فی مابین بخش خصوصی و بنادر می‌توان علاوه بر رونق اقتصادی و ارزآوری زمینه اشتغالزایی جوانان فراهم کرد دولت نیز در این راستا می‌تواند با تصویب قوانین و سیاست‌های حمایتی زمینه مشارکت بیشتر فعالان اقتصادی را در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور فراهم کند.
مجتمع بندری انزلی با سابقه 100 ساله در عرصه حمل و نقل دریایی همواره منطقه مورد توجه بازرگانان و تجار کشور بوده است و امروز با 15 پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری 10 میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین بندرگاه ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می‌شود.
این مجتمع بندری یکی از پرسابقه‌ترین بنادر ایران و از مهمترین و بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می‌شود که با قرار گرفتن در کریدور‌های بین المللی از قبیل نوستراک و تراسیکا و ... از دیرباز عهده دار نقش برجسته در صنعت حمل و نقل دریایی با کشور‌های حاشیه دریای خزر و اروپایی بوده است.
منبع ایرنا
انتهای پیام/پ

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/273139/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

بازی‌های جدید PS Now مشخص شدند

خودپردازهای بیت‌کوین در سال 2021 دوبرابر شد

یوبی‌سافت بازی‌بازان Far Cry 6 را تحقیر و تمسخر می‌کند!

خواننده سرشناس آمریکایی روی موسیقی‌های GTA بعدی کار می‌کند

نقشه‌برداری رباتیک از اقیانوس‌ها پروژه‌ای که اندازه ماموریتی در مریخ هزینه دارد

مایکروسافت مشترکین گیم پس را در آستانه‌ هالووین غافلگیر کرد

آپدیت MIUI 12.5 برای ردمی 9 و ردمی نوت 9 شیائومی منتشر شد

افزایش 37 درصدی رشد درآمد توییتر در فصل سوم 2021

اپل موزیک در دسترس کاربران پلی‌استیشن 5 قرار گرفت

پروژه اینترنت ماهواره‌ای کوییپر متحول می‌شود

آمار جدیدی از فروش پلی‌استیشن 5 اعلام شد

اینتل چیپست Z690 را رسما معرفی کرد

نارضایتی طرفداران پلی‌استیشن از رویداد State of Play

چگونه حساب گوگل خود را حذف کنیم؟

مایکروسافت در حوالی اپل

فایرفاکس دو افزونه‌ را مسدود کرد

تاریخ رونمایی از گوشی 5G جدید پوکو مشخص شد

تاکید وزیر ارتباطات بر ضرورت افزایش آمادگی در مقابل حملات سایبری

از بسته الحاقی جدید بازی Bugsnax رونمایی شد

ویندوز XP همچنان میلیون‌ها کاربر دارد!

آنر X30 Max معرفی شد

حملات مخرب روبات‏‌ها چقدر ضرر روی دست سازمان‌ها می‌گذارد؟

شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی‌ها و ارتباطات نیست

رونمایی هواوی از گوشی Enjoy 20e

هکرهای مزدور بزرگترین تهدید برای امنیت سایبری

سونی لیبل Playstation PC را برای پخش آثار PC خود تشکیل داد

ساعت هوشمند جدید هواوی معرفی شد

بازی Resident Evil Village سریع‌ترین فروش دهه سری را دارد

اپل واچ‌های آینده ممکن است مدل «پرو» داشته باشند

معلم و دانش آموز، از استاد اپ جایزه میلیونی بگیرین

چرا در عکس‌های سلفی، زشت هستیم؟

یک قابلیت اینستاگرام عمومی شد

آخر هفته چی بازی کنیم؟

ادای احترام به مقام شامخ شهیدان در رشت

دیدار وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در گیلان

وزیر کشور وارد رشت شد

رونق تجارت دریایی با خواهرخواندگی بندر آستارا با آستاراخان روسیه

اجمالی/دیدار وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در گیلان

عادی انگاری مساوی با شروع موج ششم کرونا در گیلان

ادای احترام وزیر کشور به مقام شامخ شهدای گیلان

سازش اختلاف 38 ساله با تلاش اعضای شورای حل اختلاف دهستان لیسار بخش کرگانرود

افزایش موارد سرپایی کرونا در گیلان/ احتمال ورود به موج بعدی تا دو هفته دیگر

تلاش مسئولان برای تغییر باور‌های غلط در جامعه

وزیر کشور به مقام شامخ شهدای گیلان ادای احترام کرد

وزیر کشور: هیچ فرصتی در ‌مسیر تو‌سعه نباید از دست برود /همه باید هم راستای یکدیگر برای ‌پیشرفت ‌گام برداریم

امضای قرارداد خواهرخواندگی بنادر آستارای گیلان و آستراخان روسیه

وزیر کشور: هیچ فرصتی در ‌مسیر تو‌سعه نباید از دست برود

وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در گیلان دیدار کرد

مسئولان باورهای غلط را در میدان عمل تغییر دهند و در مردم ایجاد امید کنند