نسیم گیلان

آخرين مطالب

یک جامعه شناس تشریح کرد

خشونتی پنهان در بازنمایی خشونت/ وقتی انتقام ناکارآمدی اجتماعی را از خانواده می گیریم گفتگو

  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ایسنا/گیلان یک جامعه شناس، خشونت را منشا افزایش ناامنی روانی دانست و تصریح کرد: امنیت ابعاد مختلف دارد و همان اندازه که امنیت نظامی یک مسئله حیاتی برای کشور است، یک جامعه نرمال به امنیت روانی، امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت شغلی و امنیت زیستی محتاج است.

دکتر رضا علیزاده در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه خشونت ریشه های جامعه شناختی فراوانی دارد، اظهار کرد: هر نوع صدمه و آسیب و خسارت جسمی، جنسی و روحی به انسان و غیر انسان خشونت تلقی می شود.
وی بخشی از خشونت های رفتاری افراد جامعه را ناشی از یادگیری دانست و افزود: برخی از افراد خشونت را در خانواده و از پدر یا مادری که نسبت به سایر اعضای خانواده و اجتماع خشونت می ورزند یاد می گیرند؛ از طرف دیگر طبق تئوری کنترل اجتماعی، هرچقدر قید و بند افراد نسبت به قوانین و هنجارهای جامعه سست شود، ارتکاب به خشونت و جرائم خشونت آمیز در آنان افزایش پیدا می کند.
این جامعه شناس، یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر شکل گیری خشونت را تضاد بین اهداف و ابزارها دانست و تصریح کرد: طبق نظریه فشار، عدم تناسب میان هدف و ابزار منجر به آنومی می شود و بی هنجاری زمینه ساز خشونت است.
علیزاده، با بیان اینکه محرومیت های اجتماعی و اقتصادی می تواند سهم قابل توجهی در رفتارهای خشن به ویژه خشونت های خانوادگی داشته باشد، خاطرنشان کرد: افرادی که با محرومیت ها مواجه هستند معمولا با مقایسه خود با دیگران، رفتارهای خشونت آمیز و کینه توزانه از خود بروز می دهند.
وی یکی از جنبه های مواجهه جامعه با وقایع خشونت آمیز را بازنمایی بیش از پیش خشونت در جامعه دانست و متذکر شد: در همه دوره ها و زمان ها خشونت و رفتارهای خشونت آمیز وجود داشته است، اما این خشونت ها دقیق و واضح در جامعه منتشر نمی شد؛ به عنوان مثال در همین چند سال گذشته یک صفحه از روزنامه ها به جنایات و حوادث خشونت آمیز اختصاص داشت و به جزییات ماجرا نمی پرداخت.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گسترش شبکه های اجتماعی و دسترسی عموم مردم به اخبار را یکی از عوامل بازنمایی خشونت در جامعه دانست و اضافه کرد: امروزه با اخباری مواجه هستیم که حتی از منابع رسمی کشور نبز جلوتر هستند و تفکیک اخبار درست و واقعی از اخبار دروغ و اغراق شده سخت شده است؛ البته اینگونه اخبار بیشتر به بازنمایی خشونت ها می پردازند و احساسات مردم را برمی انگیزند و اغلب شاهد بازخوردهای خشن و عصبی مردم هستیم.
وی قتل یا دگرکشی را از جمله جرائم خشونت آمیزی دانست که بازنمایی بیشتری در جامعه دارد و گفت: دورکیم «مرض» و «سلامت» جامعه را در کنار هم می بیند، یعنی جامعه سالم و جامعه بیمار در کنار هم معنا پیدا می کنند و جامعه به ناهنجاری نیاز دارد، اما موضوع زمانی نگران کننده می شود که با افزایش یا کاهش نرخ یک واقعه اجتماعی مواجه هستیم.
علیزاده، با بیان اینکه در طول تاریخ همواره پدرکشی و فرزندکشی و همسرکشی و... وجود داشته است، متذکر شد: در بازنمایی حوادث خشونت آمیز نیز شاهد به کار بردن کلماتی هستیم که علاوه بر جریحه دار کردن افکار عمومی، امنیت اجتماعی را از بین می برد. در واقع استفاده از کلماتی مانند «سلاخی کردن»، «مثله کردن»، «اسیدپاشی» و... در انتشار یک خبر به نوعی مروج خشونت است.
این جامعه شناس، خشونت را منشا افزایش ناامنی روانی دانست و تصریح کرد: امنیت ابعاد مختلف دارد و همان اندازه که امنیت نظامی یک مسئله حیاتی برای کشور است، یک جامعه نرمال به امنیت روانی، امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت شغلی و امنیت زیستی محتاج است.
وی با بیان اینکه افزایش خشونت در حال تبدیل شدن به یکی از بحران های جامعه ایران است، تاکید کرد: در جوامع فردگرا با مسئله دگرکشی مواجه هستیم، اما آمار خودکشی در جوامع جمع گرا بیشتر است؛ این در حالی است که در جامعه ایرانی به عنوان یک جامعه نسبتا جمع گرا شاهد هر دو گونه هستیم و پژوهش ها طی سال های اخیر نشان می دهد متاسفانه نرخ دگرکشی در حال بالا رفتن است.
علیزاده، دگرکشی های جامعه ایرانی را بیشتر از نوع خانوادگی دانست و متذکر شد: فشارهای اقتصادی و اجتماعی و عدم امید به آینده عمده ترین دلیل افزایش دگرکشی های خانوادگی است.
این پژوهشگر اجتماعی، عدم امید به آینده را ناشی از فشارهای اقتصادی دانست که گاهی کشنده است و گفت: پژوهش های انجام شده در بازه 10 ساله اخیر نشان می دهد که روز به روز امید به آینده در مردم کاسته شده، در حالی که امید مهمترین عنصر زندگی است. همچنین تحمل بی عدالتی و تبعیض و فاصله طبقاتی مردم را دچار خشم اقتصادی و اجتماعی می کند و خشم باید تخلیه شود.
وی با بیان اینکه افراد خشمگین از شرایط اقتصادی و اجتماعی توان انتقام گرفتن از ساختارهای ناکارآمد سیاسی و اجتماعی را ندارند، اظهار کرد: در چنین شرایطی خانواده ضعیف ترین هدف برای تخلیه خشم است و زنان، کودکان و سالمندان قربانیان اصلی خشونت های خانوادگی هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا را موجب تشدید عوامل خشونت زا دانست و خاطرنشان کرد: دور ماندن از فضاهای صمیمی و استرس ناشی از بیمار شدن و تنگناهای معیشتی موجب شده افراد حتی شده با نگاه های غضب آلود خشم خودشان را متبلور سازند.
وی با بیان اینکه ساختارهای سیاسی و حاکمیتی باید به داد مردم برسند، عنوان کرد: قطعا با ایجاد ثبات در عرصه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی کشور و کم کردن بخشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شاهد بازگشت امید به زندگی خواهیم بود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/271861/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاهش پهنای باند حافظه SSD در برخی از مدل های استیم دک

اعلام تاریخ انتشار نسخه Early Access بازی Disney Dreamlight Valley

چهار اتفاق عجیبی که در آن گوگل مپس جان افراد را نجات داد

ضرورت بهره گیری از دانش نوین در تولید برنج

احداث مسجد سنتی در موزه میراث روستایی گیلان

آموزش‌های رمزارزی در دانشگاه‌ها کلید خورد!

جزئیات گوشی‌های اقتصادی، میان‌رده و پرچم‌دار آینده موتورولا فاش شد

ایلان ماسک: دورکاری مردم را فریب داده است!

اینستاگرام می‌خواهد تمام پست‌های ویدیویی به ریلز تبدیل شوند

پیش نمایش ناتینگ فون 1؛ قاتل آیفون یا قاتل مردم؟

اجرای بی سروصدای طرح صیانت آغاز شده است؟

گرامیداشت شهید امید چای پز در املش

کارخانه پوشش گیلان شهرک تخصصی نساجی شمال کشور می‌شود

مرد غارنشین شمالی درگذشت

دلایل بی‌تمایلی جوانان به ازدواج و فرزندآوری بی‌اساس است

امام جمعه رشت: مردم ایران هرگز جنایات آمریکا را فراموش نمی‌کند/ انقلاب اسلامی با قدرت پیش می‌رود

بهره برداری فاز اول تصفیه خانه طولات در دهه فجر امسال

بازگرداندن 23 هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری طی 10 ماه/ کاهش یک ششمی زمان صدور پروانه در چند منطقه/ ارائه پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری؛ این‌ هفته

مرد غارنشین شمالی درگذشت/ روایت تسنیم از 50 سال غارنشینی عزیز

تنگناهای معیشتی کتابداران قابل کتمان نیست

گزیده خبرهای کتاب در هفته ای که گذشت

اپل واچ بار دیگر جان فردی را نجات داد!

انتخاب دبیر جشنواره شعر کنگره بین الملی میرزا کوچک

700 روستای گیلان تا دو سال آینده به شبکه آب بهداشتی وصل می‌شود

راه‌اندازی مرکز تحقیقات کیوی در گیلان

ساخت پهپاد سم‌پاش بومی توسط سپاه قدس گیلان

در روز انتشار بسته‌ی الحاقی Sunbreak رکورد تعداد بازیکنان همزمان Monster Hunter Rise شکسته شد

ببینید | مرگ مرد غارنشین فومن در سن 81 سالگی

دوربین محبوب بلاگرها معرفی شد

10 کنسول بازی پرفروش تاریخ را بشناسید

شمارش معکوس برای رونمایی از 13 گوشی هیجان انگیز

توسعه کشت توتون برای تامین نیاز 12 میلیونی کشور

تصادف محور چابکسر به کلاچای در گیلان پنج مصدوم بر جا گذاشت

تکمیل سد‌های در دست ساخت، عامل مهم در رفع چالش‌های منابع آبی

اقامه نماز جمعه در همه شهر‌های گیلان

راه اندازی مرکز تحقیقات کیوی در گیلان

شعر خوانی زیبایی از خسرو شکیبایی

جنون یا خدمت به بشریت؟ چالش «اسپایدرهد»

ادامه خانواده گلکسی نوت سامسونگ در سری اس اولترا

با فشار دولت کره جنوبی، اپل اضافه کردن سیستم پرداخت متفرقه به اپلیکیشن‌های اپ استور را ممکن کرد

ضرورت اصلاح و نوسازی باغات چای در استان گیلان

داستانک/ مادر

ساخت نسل اول تراشه 3 نانومتری سامسونگ آغاز شد

انتقاد استاندار گیلان از وضعیت مرکز تحقیقات کشاورزی/مرکز تحقیقات فندق در گیلان تعطیل است

نوجوانان در میان ایموجی‌ها سرگردان‌اند

شعر خوانی زیبایی از دکتر رشید کاکاوند

تاریخ معرفی شیائومی بند 7 پرو رسما تأیید شد

رئیس جدید هیات قایقرانی گیلان انتخاب شد

حدود 400 زندانی در گیلان چشم به‌راه کمک خیران برای رهایی

وزیر ارشاد: نمایشگاه کتاب بعدی باید در شأن مردم عزیز ایران برگزار شود