نسیم گیلان

آخرين مطالب

اجرای بی سروصدای طرح صیانت آغاز شده است؟ علمي

اجرای بی سروصدای طرح صیانت آغاز شده است؟
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - اجرای بی سروصدای طرح صیانت آغاز شده است؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/9178646
932
17
گجت نیوز / طی روزهای اخیر کیفیت اینترنت به شدت وخیم شده و کاربران معتقدند که اجرای بی سروصدای طرح صیانت در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته است.
از چند ماه پیش ماجرای طرح صیانت آغاز شده و بسیاری از نمایندگان مجلس موافقت خود را با آن اعلام کرده‌اند. واکنش جامعه نسبت به این اقدام مجلس منفی بود و فعالان بسیاری این کار را خلاف درخواست مردم و کاربران دانستند. با این حال مدتی است که از این طرح در فضای مجازی و حتی نزد مسئولان نظارتی خبری نیست.
در این میان بسیاری از افرادی که نگران کسب و کار آنلاین خود هستند و در این حوزه فعالیت می‌کنند، ابراز نگرانی خود را اعلام کرده‌اند. علاوه بر آنهایی که شغلشان با این طرح خدشه دار می‌شود، مردم نیز دلهره و استرس آن را دارند و به نظر می‌رسد عواقب این اقدام به شدت جریان آزاد اطلاعات و ارتباطات را دچار مشکل می‌کند.
اجرای بی سروصدای طرح صیانت صحت دارد؟
طی روزهای اخیر مشکلات زیادی برای اینترنت به وجود آمده و به نظر می‌رسد که برای محدودسازی ارتباطات مبتنی بر بستر اینترنت عزم جزمی وجود دارد. یکی از بهترین شاهد مثال‌ها برای این موضوع، کاهش کیفیت اینترنت و سرعت آن در روزهای اخیر است. این اختلال گسترده در فضای مجازی بازتاب خوبی نداشته و بسیاری از مردم از اینکه اینترنت آنها دچار مشکل شده باشد، ناراحت هستند.

نسیم گیلان

در واقع طی روزهای اخیر کاربران از اینکه اینترنت دچار مشکل شده و با قطعی مواجه است ابراز نارضایتی کرده‌اند و حتی گفته می‌شود که فیلترشکن‌ها نیز آن طور که باید درست عمل نمی‌کنند. به عقیده کارشناسان از دیگر مشکلاتی که ممکن است به وجود آید این است که با فیلترینگ، تمامی سایت‌هایی که در خارج از ایران مشغول به کار هستند، بستر HTTPS آنها مسدود می‌شود و همین عامل باعث خواهد شد تا مشکلات فراوانی برای ارائه دهندگان خدمات و صاحبان سایت‌ها ایجاد کند.
البته گفتنی است که اختلال مذکور مربوط به یک سیستم یا اپراتور خدمات دهنده نیست ولی ممکن است در یک اپراتور نسبت به اپراتور دیگر کیفیت متفاوتی داشته باشد. برای مثال ممکن است در یکی از سیستم‌های ارائه دهنده خدمات فیلترشکن‌ها مختل شده باشد و همین مشکل با بسامد کمتری در اپراتور دیگر وجود داشته باشد.
جالب است بدانید که HTTPS یک پروتکل امن است که می‌توان از طریق آن اطلاعات را به صورت رمزگذاری شده منتقل کرد و از طرفی بسیاری از سایت‌های ایرانی سرورهایشان در خارج از کشور میزبانی می‌شود و با این پروتکل امن کار می‌کنند و اگر این پروتکل دچار مشکل شود، تمامی سایت‌هایی که در ایران وجود دارند با اختلالات گسترده‌ای مواجه خواهند شد.
عده‌ای از کارشناسان معتقدند که این اقدام از سوی دولت و در راستای اجرای طرح صیانت است چرا که آنها می‌خواهند تمامی سایت‌های ایرانی را مجبور کنند تا از خدمات ایرانی برای سایت‌هایشان استفاده نمایند. از این اقدام دولت به عنوان اجرای خاموش طرح صیانت یاد کرده‌اند. ماجرا آنجا جالب می‌شود که بدانیم این اختلال در شبکه به صورت سراسری و برای تمامی اپراتورها به شکل یکسان اتفاق نمی‌افتد و همین باعث می‌شود فکر کنیم که مشکل زیرساختی وجود ندارد و در پس پرده اتفاقات دیگری در جریان است.

نسیم گیلان

فعلا کسی پاسخگو نیست
همه ما می‌دانیم که در کشور ما قطعی یا کندی اینترنت امری رایج است و همه ما برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده‌ایم اما نکته جالب ماجرا آنجاست که این اختلال در شبکه اینترنتی کشور تقریباً همزمان با هک شدن برخی از سرویس‌های دولتی همراه شده و همین موضوع کمی شبهه برانگیز است.
یکی از اولین سایت‌های دولتی که هک شد، سایت تهران من بود که مربوط به شهرداری تهران است. درباره این سایت همین نکته بس که هنوز هم که هنوز است دسترسی به برخی از خدمات ارائه شده در آن امکان پذیر نیست. یکی دیگر از هک‌های گسترده‌ای که به تازگی اتفاق افتاده، سایت مجمتع فولاد خوزستان است. چند روز پیش این شرکت مورد حمله سایبری قرار گرفت و برای مدتی کوتاه از دسترس خارج شد.
پس از هک سایت فولاد خوزستان اخبار دیگری مبنی بر هک شدن فولاد مبارکه اصفهان و فولاد هرمزگان نیز منتشر شد اما صحت و سقم این اطلاعات تأیید نشده است. با این حال وزیر ارتباطات معتقد است که اختلال‌های چند روز اخیر به علت افزایش مصرف اینترنت است و ربطی به طرح صیانت ندارد. زارع پور چند روز گذشته در یک مصاحبه اعلام کرده بود که قطعی اینترنت در دستور کار دولت سیزدهم نیست و دولت جدید قصد دارد کیفیت اینترنت را بهبود ببخشد. وی گفته:
کسی که برنامه دارد تا فیبرنوری را در خانه مردم ببرد، هیچ‌وقت به دنبال این نیست که سرعت اینترنت را کم کند. سال گذشته فرکانس 2300 را به اپراتورهای همراه واگذار کردیم. طبق گزارشی که از سرعت اپراتورهای همراه منتشر شد، مشخص است که اپراتوری که تجهیزات را وارد و نصب کرده، در سه ماه اخیر توانسته سرعت بیشتری را در اختیار کاربرانش قرار دهد.

نسیم گیلان

به اعتقاد عیسی زارع پور، ممکن است در کندی و کیفیت اینترنت عوامل مختلفی دخیل باشند و صرف اینکه بگوییم مشکل از دولت است، کافی نخواهد بود. به گفته وی ممکن است تلفن همراه و یا مودم مصرفی در کیفیت اینترنت تأثیر داشته باشند. زارع پور مدت‌هاست که تأکید می‌کند قرار است اتفاقات خوبی برای اینترنت همراه و ثابت بیفتد و در همین راستا مجدداً گفته:
هر چقدر پهنای باند نیاز کشور باشد تامین می‌کنیم و منابع مختلفی برای تامین اینترنت از مسیرهای مختلف و شرکت‌های مختلف در نظر گرفته‌ایم تا اگر قطعی پیش آمد، ظرفیتی برای جایگزینی داشته باشیم. بهمن‌ماه پارسال قراردادی با یک کنسرسیوم ایرانی منعقد کردیم که به این واسطه 70 درصد به ظرفیت کل شبکه زیرساخت کشور در مدت زمان هشت ماه اضافه کنند. فرآیند این کار آغاز شده و تا مهرماه 70 درصد به ظرفیت کل زیرساخت گذشته اضافه می‌شود. با اینکه شبکه مادر زیرساخت ظرفیت مورد نیاز خود را دارد، اما از آنجا که قصد به سرانجام رساندن پروژه بزرگ واگذاری 20 میلیون پورت فیبرنوری به کاربران و کسب‌وکارها را داریم، نیاز است خودمان را برای بالا بردن سرعت دسترسی و تقاضای زیادی که از سوی کاربران وجود دارد، آماده کنیم.
البته سخنان زیبای وزیر ارتباطات نتوانسته کاربران ناراضی را متقاعد کند و آنها همچنان از کیفیت اینترنت شکایت دارند. پس از گفته‌های تکراری عیسی زارع پور، مدیر اجرایی ابرآروان در توییتر نوشت:
وزیر ارتباطات به جای ربط دادن موضوع اختلالات اینترنت به افزایش تقاضا، مشخصا باید درباره اختلال عمده TLS/ SSL روی بخش گسترده‌ای از اینترنت پاسخ بدهد. اختلال هفته گذشته به شکل سراسری روی تمام درگاه‌های خروج اینترنت بوده است. بعید به نظر می‌رسد اختلالات عمدی نباشد و برخلاف ادعای یکی از سرویس‌دهندگان، تونلینگ از دیتاسنترهای داخلی با هر اسمی باعث بهبود کیفیت نمی‌شود. این اختلالات فقط و فقط زندگی عادی مردم و کسب‌وکارها را مختل می‌کند.

نسیم گیلان

همان‌طور که گفتیم طی روزهای اخیر دسترسی به برخی از فیلترشکن‌ها دشوار و کیفیت اینترنت نیز نسبت به قبل بدتر شده است. معضل دیگر این است که یکسری از سایت‌های خارجی فیلتر نبوده ولی هم اکنون فیلتر شده‌اند. شنیده‌ها حاکی از آن است که بهبود کیفیت اینترنت در دستور کار قرار گرفته اما باید دید طی ماه‌های آینده وضعیت کنونی بهتر خواهد شد یا بدتر!

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/333217/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

عبور فروش بازی Red Dead Redemption 2 از مرز 45 میلیون نسخه

اولین تصاویر گوشی تاشوی گوگل منتشر شد

موتور گوگل از کار افتاد!

عرضه‌ بازی ARC Raiders به تاخیر افتاد

تشکیل 48 مورد پرونده کالاهای متروکه در گمرک آستارا/سازمان اموال تملیکی تعیین تکلیف کند

ثبت‌نام اعزام‌ کاروان‌های پیاده‌روی اربعین دانشجویی گیلان آغاز شد

ورود 300 هزار دستگاه خودرو به گیلان

هوای کرمانشاه گرمتر می‌شود

نایب قهرمانی تنیس باز مازندرانی در ترکیه

مخترع «آ با کلاه» درگذشت

ژرفا با محوریت شعر و ادبیات

40سفر رایگان اربعین به عزاداران حسینی در منطقه 11 اهدا می‌شود

اهانت به قرآن مجید در آلمان دردآور است/پیشرفت‌های علمی حاصل به میدان آمدن جوانان است

ایمن سازی گود برج میلاد تا پایان 1401/ ساخت مجموعه فرهنگی در محدوده گود

آماده سازی ورزشگاه تختی انزلی در واپسین روزهای مهلت قانونی

عرضه بازی Marvel’s Midnight Suns به تعویق افتاد

خیمه سوزان غروب عاشورا

یک استریمر برنده چالش 20 هزار دلاری بازی Halo 2 شد

ماد جدید Cyberpunk 2077 قابلیت های جدید و جذابی را به آن اضافه می‌کند

اینبار زامبی‌های کال آف دیوتی به بخش فورج هیلو اینفینیتی محبوب آمدند!

تریلر جدید FIFA 23 به حالت Pro Clubs می‌پردازد

ربات‌ها به یاری بیل گیتس می‌آیند!

نجات یک گروه خانوادگی گمشده در مناطق ییلاقی تالش

برپایی مراسم شام غریبان بازماندگان صحرای کربلا در گیلان + تصاویر

شب عاشورای حسینی - رشت

دلیل فضاسازی اصلاح‌طلبان علیه خدمات دولت سیزدهم چیست؟

غرق شدن دو نفر در اسکله گوردیم کنارک

مراسم عصر عاشورا در گنجه رودبار

نجات 17 گمشده در ارتفاعات تالش

عزاداری عاشورای حسینی در ارومیه و رشت

تاکسی خودران چینی مجوز گرفت

رفع مشکل هوش مصنوعی تیلز در به‌روزرسانی تازه Sonic Origins

جزئیات بیشتری از هدست واقعیت ترکیبی اپل فاش شد

نخستین تبلت تاشوی سامسونگ شاید شش ماه دیگر عرضه شود

اپل از تامین‌کنندگان خود می‌خواهد از عبارت «ساخت تایوان» استفاده نکنند

اولین تیزر از بازی Tekken 8 منتشر شد

عزاداری‌های محرم به ظهر عاشورارسید/‌مردم «ایران» قامت عاشقی بستند

ورود 247 هزار خودرو در 3 روز گذشته به گیلان

بستری 270 بیمار کرونایی در گیلان/ لزوم پذیرایی از عزاداران حسینی در فضای باز

مردم آستارا در سوگ شهادت امام حسین (ع) و یارانش اشک ماتم ریختند

آتش زدن خیمه ها همزمان با ظهر عاشورا در گیلان

اجرای تعزیه امام حسین (ع) در شهر مرزی آستارا

بستری 270 بیمار کرونایی در گیلان

49 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های گیلان بستری شدند

ترافیک در محورهای گیلان عادی و روان است

خبرنگار؛ عنصری مهمی در دیپلماسی نرم

نام سامسونگ از کجا آمد؟

برگزاری مسابقات تنیس روی میز منطقه 2 کشور

مراسم تقدیر از اصحاب رسانه گیلان در نیمه دوم محرم برگزار می‌شود

زیارت عاشورا تحلیل نیم قرن تاریخ اسلام است