نسیم گیلان

آخرين مطالب

نوبرانه میوه‌ها؛ آیینی کهن در ویترین حسرت امروز اقتصادي

نوبرانه میوه‌ها؛ آیینی کهن در ویترین حسرت امروز
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- همین چند وقت پیش بود که در بازار پایتخت همزمان با سبز شدن نخستین آلوچه‌ها قیمت چهار میلیون تومانی برای هر کیلو نرخ گذاری شده بود. اما حتی یک هفته نگذشت این این قیمت به کیلویی 200 هزار تومان و اکنون نیز به حدود 30 تا 50 هزار تومان رسیده است. 

این قیمتی است که در بازار کشور برخی میوه‌ها برای مدتی همراه با برند "نوبرانه" به خود میگیرند و البته طبق بررسی خبرنگار  در هیچ کشوری چنین شیوه فروش و تعبیری مشابه ندارد. یعنی اصلا چیزی به نام میوه نوبرانه در بازار هیچ کشوری دیده نمی شود و این سوگلی قیمت پرانی فقط مختص به بازار میوه و تره بار کشور ماست. 

برای استانی با تنوع میوه ای مانند گیلان این نوبرانه بودن بیش از هرجای دیگر به چشم میخورد و بار سنگین قیمت‌گذاری آن بر جیب تقریباً تمامی مردم سنگینی می کند. به طوری که حتی فروشندگان حاضر به پوسیده شدن میوه های نوبرانه می کنند اما تن به فروش با قیمت منطقی و واقعی نمی دهند. تنوع میوه در گیلان به گونه ای است که تقریباً تمامی سال خالی از میوه نوبرانه نخواهد بود و از آلوچه و ازگیل گرفته تا خرمالو همواره میزبان نوبرانه های فصلی است.

اما سوال اینجاست که چرا باید به این بهانه برخی محصولات با قیمت های نوجومی برای مدت کوتاهی به فروش برسد که نه بویی از عدالت برده و نه قاعده ای را برای قیمت گذاری پیروی می کند؟

اصلاً نوبرانه چیست و از کجا آمده است؟ تنها توضیحی که درباره تاریخچه نوبرانه وجود دارد گزیده ای در تورات است که در سایت ویکی‌پدیا در دسترس می باشد. نوبرانه که البته در زبان انگلیسی "First Fruits" خوانده می شود، نوعی صدقه و هدیه مذهبی به خداوند است و نخستین خرمن و محصول کشاورزی را در بر می‌گیرد. آنطور که مشخص است این آیین در تورات شناسانده شده و اجرای آن در عصر جدید از زمان روم باستان و یونان باستان به‌جای مانده است.

در ایران نیز نوبرانه از دیرباز جزء جدایی ناپذیر از سفره ایرانیان بوده و قدمتی باستانی دارد. بیشترین توجه به میوه نوبرانه در ایام جشن ها به خصوص یلدا است که میزبان میوه های زمستانی می باشد، و تا به امروز نیز این رسم به حیات خود ادامه داده است. البته در آیین کهن ایرانی نوبرانه ریشه در نوید بهار دارد و عموماً در گذشته میوه نوبرانه ابزاری برای مبادله کالابه‌کالا میان اهالی یک منطقه یا جامعه محلی بوده است. 

در گذشته میوه ها ینوبرانه دایره وسیعی از محصولات را شامل می شد که در عصر حاضر با صنعتی شدن کشاورزی ، بخش قابل توجهی از آن محو شده است. اکنون در سبد میوه‌ها ینوبرانه گروهی خاص مانند توت‌فرنگی، آلوچه، زردآلو، قیسی، کندس(ازگیل جنگلی) و مواردی اینچنینی دیده می شود.

نوبرانه میواه‌ها؛ آیینی کهن در ویترین حسرت امروز
پرتره سبد نوبرانه اثری از بالتازار ون‌درآست

با این وجود هنوز مشخض نیست که این آیین ارتباطی با نوبرانه های قیمت گذاری میوه در ایران ارتباطی پیدا می کند یا خیر، اما هرچه که هست نزدیک ترین تعریف از میوه نوبرانه فقط توضیح بالا می باشد. همانطور که در تعریف آمده این رسم در کهن‌ترین تعریف همراه با پیشکش است و آیینی مذهبی را شامل می شود و اصلا موضوعی تجاری نیست. با این حال امروزه در کنار دیگر ابعاد زندگی مدرن، نوبرانه نیز دستاویز برای محروم کردن جامعه از میوه های فصلی شده است.

با این وجود و عرضه میوه‌های نوبرانه در بازار که با قیمتهای غیرواقعی توزیع می‌شود، باعث نارضایتی خریداران و حتی فروشندگان شده چون هر 2 طرف ، از این قیمتها ناراضی هستند چون فروشندگان معتقدند که قیمت میوه‌های نوبرانه هر روز کاهش می‌یابد و به قیمتهای واقعی نزدیک‌تر می شوند که این امر باعث ضرر و زیان آنان می‌شود.

خریداران نیز از  این قیمتها گله‌مندند و معتقدند که میوه های نوبرانه باید با قیمتهای معقول توزیع شود تا اکثر افراد بتوانند آن را تهیه کنند چون خرید این میوه ها به صورت نوبرانه لذت دیگری دارد که اکثر اقشار مردم از خرید آن عاجزند.

زیان دهی میوه فروشان با قیمتهای غیرواقعی 

یکی از میوه فروشان نیز در خصوص عرضه میوه‌های نوبرانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینکه این میوه ها همچون گوجه سبز، انواع توت ، انواع هلو و حتی انگور برای اولین بار در بازار عرضه می شوند، قیمت آنها بسیار بالاست.

غلام سعیدپور افزود: البته ما نیز مجبوریم که میوه ها را با قیمت بالاتر از حد معمول به مصرف‌کنندگان عرضه کنیم چون قیمت این نوع محصولات نه تنها هر روز بلکه حتی طی همان روز نیز کاهش می یابد که این امر به طور حتم باعث ضرر و زیان میوه فروشان می‌شود.

وی که در بازار بزرگ رشت میوه فروشی می‌کند، ادماه داد: من آلوچه(گوجه سبز) را کیلویی 300 هزار تومان خریداری کردم و مجبورم که آن را به 2 برابر قیمت بفروشم چون فروش آن بسیار کم است و هر روز نیز قیمت آن کاهش می‌یابد.

نوبرانه میواه‌ها؛ آیینی کهن در ویترین حسرت امروز

این میوه فروش بیان کرد: ابتدا تونستم چند کیلویی را با قیمت 600 هزار تومان به فروش برسانم اما در روز پایانی مجبور شدم گوجه سبز را کیلویی 150 هزار تومان نیز به فروش برسانم یعنی 50 درصد کمتر از قیمت خرید خود این میوه به فروش رفت زیرا هر روز مقدار توزیع این میوه‌های نوبرانه افزایش می‌یابد و قیمت آنان نیز کاهش می‌یابد.

عدم نظارت روی قیمت میوه‌های نوبرانه   

اما یکی از خریداران میوه نیز در انتقاد  به قیمت این محصولات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متاسفانه هیچ نظارتی بر توزیع و قیمت میوه‌های نوبرانه نیست و هر فروشنده‌ای باقیمت دلخواه خود مبادرت به فروش میوه‌های نوبرانه می‌کند.

وی به قیمت یکی از هلوهای این فصل اشاره و بیان کرد: هلوی شبرنگ در یکی از مغازه های میوه فروشی ، کیلویی یکصد هزار تومان بود اما همان میوه که تازگی در بازار عرضه شده ، در مکانهای دیگر با همان کیفیت، کیلویی 80 و حتی 70 هزار تومان بود که البته این رقم ها نیز بسیار بالاست اما مشاهده می‌کنید که تفاوت تا چه میزان است.

یکی دیگر از خریداران میوه نیز به کار بی حاصل باغداران از چیدن میوه‌های نارس اشاره و اظهار کرد: گرچه باغداران با چیدن میوه‌های نارس آن را گرانتر بفروش می‌رسانند اما اگر همان میوه،  رسیده و بزرگتر شود،  وزن آ نیز چند برابر می شود و از لحاظ قیمت ، تفاوت چندانی برای باغداران ندارد.

حسین مرشدی افزود: با ننی وجود این باغداران بنا به توصیه دلالن ، مبادرت به چیدن میوه‌های نارس و با وزن بسیار کم می‌کنند که یکی از عوامل مهم این امر، دلالان هستند که این میوه‌ها را خریداری و در بازار عرضه می‌کنند که سود زیادی از این کار نصیب آنان می‌شود.

وی ادامه داد: من همچنین با نحوه فروش این محصولات در میادین میوه و تره بار نیز آشنا هستم و هر غرفه‌داری به میزان مبلغی که میوه‌ها را به فروش می‌رساند، درصد می‌گیرد که با توجه به گرانی قیمت میوه‌های نوبرانه ، درآمد غرفه‌داران نیز از فروش این محصولات افزایش می یابد اما سود واقعی، نصیب دلالان می‌شود.

خریداران و عرضه کنندگان میوه‌های نوبرانه، از قیمتهای نجومی این محصولات ناراحتند و خریداران نیز اعتقاد دارند که هیچ نظارتی روی این امر نیست و فروشندگان نیز معتقدند که سود زیادی را نمی‌برند و حتی در گاهی اوقات با قیمت بسیار پایین‌تر از خرید خود نیز این میوه‌های نوبرانه را به فروش می رسانند.

نوبرانه دلالان در عرضه و تقاضا

اما مدیر واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز گیلان نیز به قیمت میوه‌های نو نوبرانه اشاره و اظهار کرد: میوه و تره بار جزو کالاهایی هستند که مشمول قیمت‌گذاری نیستند و هر چقدر فاکتور خرید داشته باشند، باید با درصد سود معینی آن جنس را بفروش برسانند.

مهدی شریفی افزود: فروشندگان میوه و تره بار و صیفی‌جات باید محصولات خود را بین 30 تا 35 درصد سود نسبت به فاکتور خرید بفروش برسانند که البته در این بین، میران عرضه و تقاضا نیز روی این قیمتها تاثیر دارد.

وی توضیح داد: میوه های نوبرانه اغلب به میزان کمی در بازار توزیع می شوند و علت آن هم کشت محدود و بعضاً خانگی آن است که نسبت به دیگر میوه ها مانند مرکبات تولید انبوه و دائمی ندارند. به همین خاطر قیمت گذاری های آنان نیز شخصی و سلیقه ای می باشد و از هیچ الگویی پیروی نمی کند. 

به گفته مدیر واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز گیلان، حتی امروزه با وجود اینکه برخی میوه ها در حجم وسیعی تولید می شود و حتی وارد می شوند، اما بنابه دلایلی دلالان بازار با برچسب نوبرانه برای مدت کوتاهی قیمت بالایی برای آن تعیین می کنند تا سود بیشتری را ببرند.

با توجه به اظهارات، علت اصلی گرانی میوه‌های نوبرانه ، توزیع بسیار کم این نوع محصولات در بازار و همچنین نبود قاعده ای رسمی و مشخص است که باعث می شود تا فروشندگان با درصد یبیشتری نسبت به عرف معمول ، آن را به فروش برسانند. اما در این بین ، بیشترین سود حاصل از فروش این محصولات را دلالان و حق‌العمل کاران می‌برند چون آنان بدون اینکه ریالی از جیب خرج کنند، با افزایش قیمت میوه‌های نوبرانه و تشویق باغداران برای چیدن نارس این محصولات، از آب گل آلود ماهی می‌گیرند و سود سرشاری را از این میدان به جیب می‌زنند.

این در حالی است که حتی فروشندگان نیز چنین سودی نمی‌برند زیرا آنان نمی‌توانند در همان روز اول، این میوه‌های نوبرانه را بفروش برسانند و از سوی دیگر به دلیل توزیع بیشتر روزانه میوه‌های نوبرانه، قیمت آن نیز کاهش می‌یابد و در این بین فقط دلالان در بازار توزیع و فروش میوه‌های نوبرانه به منفعت می‌رسند.

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/332373/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اطلاعات جدیدی از بسته الحاقی Immortal Empires بازی Total War: Warhammer 3 منتشر شد

انتشار کتابی با بررسی نظریه فیلم‌نامه‌های اصغر فرهادی

بهره‌مندی شهرهای خواهرخوانده تهران از دستاوردهای شهرداری

100 شهروند فومنی به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام شدند

شیائومی و شروعی دوباره در ویتنام

سرپرست جدید اداره کل گمرک آستارا معرفی شد

کدام استان بیشترین سرقت‌های خُرد را دارد؟

ایستگاه عرضه بهداشتی دام در منطقه 2 برپا می‌شود

امکان صدور مجوز ساخت و ساز به تعاونی جهادکشاورزی در مرادآباد وجود ندارد/در انتظار حکم شورای تامین برای برخورد با تخلفات هستیم

بازدید اعضای شورای شهر و نمایندگان تهران در مجلس از غرفه شرکت شهر سالم

انتقال آخرین دستاوردهای علمی به بخش کشاورزی در اولویت است

فروش 2 میلیون نسخه‌ای Monster Hunter Rise: Sunbreak در هفته اول عرضه

کاهش 70 درصدی سرقت از منازل در گیلان

غار عزیز غار نشین  ثبت ملی می شود

89سالگی مردی که زبان آسان را بی‌ارزش می‌داند

غار " عزیز غار نشین " ثبت ملی می شود

تورم در گیلان 1.2 درصد بالاتر از میانگین کشوری

رهاسازی بیش از 67 میلیون قطعه ماهیان استخوانی و گرم آبی در گیلان

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت 3 ماهه استاندار تمام شد

همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران کمک به اقتصاد ملی کشور است

راه اندازی کاروان تخصصی ترویجی کشاورزی ویژه برنج در گیلان

دلگرمی مردم با بازدید از نمایشگاه توانمندی و اقدامات شهری

برپایی جشنواره تفریحی و فراغتی عید تا عید در بوستان بانوان منطقه19

سامانه مجازی فرصت های سرمایه گذاری رونمایی می‌شود/امضای تفاهم‌نامه با سازمان بورس و اتاق بازرگانی ایران

خبر بد برای مشترکین Games with Gold

تاکید استاندار گیلان بر بهره گیری از آثار حماسی و انقلابی در برابر نفوذ فرهنگی دشمنان

افزایش مصرف گاز CNG گیلانی‌ها در بهار امسال

پروردگار به قلم و نوشته سوگند یاد کرده است

الگوبرداری، کار دست نویسندگان ایرانی داد

مدیریت شهری پایتخت آماده همکاری با نجف برای برپایی راهپیمایی اربعین است

شهرداری تهران در مسیر تحول در عرصه خدمت رسانی گام برمی‌دارد/ خانواده‌محور شدن برنامه جای تقدیر دارد

وقوع جرایم خشن در استان گیلان 70 درصد کاهش یافت

تبدیل دفاتر خدمات الکترونیک شهر به کلینیک ساختمانی

سرقت های خُرد بیشترین فراوانی را در استان گیلان دارد

دردسری تازه از جنس نژادپرستی و آزار و اذیت برای ایلان ماسک

تکنولوژی‌هایی که دنیا را تغییر دادند!

اکنون می‌توانید پروفایل اینستاگرام خود را بیمه کنید!

برگزاری جشن‌های اعیاد قربان و غدیر

شعر خوانی زیبایی از عباس کیارستمی

مطالبه گری از خطاهای مسئولان جلوگیری می کند

سامسونگ با سبکی متفاوت به جدال با آیفون جدید می‌رود

فناوری در قامت جدیدی پا به جام جهانی 2022 می‌گذارد

برای حمایت از آثار مفاخر استان گیلان اعتبارات پژوهشی اختصاص می‌یابد

میزان مصرف برق در کشور بیشتر از تولید است

فعالیت مجدد انتشارات جهاد دانشگاهی گیلان با اولویت کتب محیط زیستی

ارسال کمک های مردمی جزیره کیش به مناطق زلزله زده استان هرمزگان

توضیح داستان موسی و شبان توسط میثاق امیر فجر

کسب سهمیه جهانی کشتی فرنگی توسط عضو خانواده شهرداری

هشدار؛ این کارها دوام باتری گوشی را کاهش می دهد

با پهپاد خورشیدی خستگی‌ناپذیر Zephyr S ایرباس آشنا شوید