نسیم گیلان

آخرين مطالب

ابهام در سرنوشت ساختمان بلدیه رشت اجتماعي

ابهام در سرنوشت ساختمان بلدیه رشت
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان -

نسیم گیلان


همشهری آنلاین- فرشته رضایی-: پیشینه مجموعه شهرداری رشت در میدان اصلی این شهر، مربوط به دوره پهلوی است و با برخورداری از مجموعه‌ای از آثار تاریخی، در تاریخ آذرماه1356 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مجموعه شامل کاخ شهرداری، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران است. این‌درحالی‌است که ساختمان شهرداری و برج ساعت آن، نماد شهر رشت به‌حساب می‌آید و سالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند.
ساختمان بلدیه یا همان شهرداری رشت در سال 1305خورشیدی، در ضلع غربی میدان شهرداری در شهر رشت افتتاح شد. این بنای تاریخی که با الهام از معماری سن‌پترزبورگ و توسط «آرتم سرداراف»، معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت، ساخته شده است از آن زمان تاکنون به‌عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در جشن 100 سالگی تاریخ بلدیه یا همان شهرداری رشت در سال 1386، ساختمان جدید اداری شهرداری رشت در میدان «گیل» کلنگ‌زنی و در همان ایام وعده ایجاد «موزه بلدیه» و «مرکز اسناد شهرداری رشت» در کاخ شهرداری داده شد. برهمین اساس بود که در اجلاس مجمع مشورتی کلانشهرها در تیرماه 1393 نیز قرار شد موزه بلدیه و مرکز اسناد در کاخ شهرداری رشت دایر و ساختمان هتل ایران در میدان شهرداری نیز میزبان موزه هنرهای معاصر شود. پس از آن نیز، در بهار سال‌گذشته برخی مسئولان اداره‌کل میراث فرهنگی استان گیلان از تبدیل شدن ساختمان شهرداری رشت به موزه مردم‌شناسی خبرداد؛ موضوعی که همچنان به نتیجه مشخصی ختم نشده‌است.
طرحی برای مرمت عمارت شهرداری
براین اساس با تفاهم‌نامه مشترکی که میان اداره‌کل میراث‌فرهنگی گیلان و شهرداری رشت به امضاء رسید، مقرر شد طبقه دوم ساختمان شهرداری با عاملیت اداره‌کل میراث فرهنگی، برای ساخت موزه مردم‌شناسی درنظر گرفته شود. همچنین طبقه نخست ساختمان شهرداری رشت نیز قرار شد به عنوان موزه بلدیه در اختیار شهرداری رشت قرار گیرد.
به‌گفته مسئولان مربوط، برای مرمت عمارت شهرداری و تبدیل آن به موزه 130میلیارد ریال اعتبار نیاز است. براین اساس قرار براین شد که70میلیارد ریال آن ازسوی اداره‌کل میراث فرهنگی گیلان تأمین شود و شهرداری نیز موظف شد تا بودجه‌ای تأمین کند تا طرح به‌صورت‌کامل اجرا شود.
در روزهای ابتدای کار، نقشه‌های کاربری موزه‌ای ازسوی مشاور طرح ارائه و در کمیته فنی با کلیت آن موافقت شد. پس از آن بود که «مسعود حلاج‌پور» مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی اعلام کرد که «آبان ماه سال‌گذشته برای مرمت ابنیه تاریخی از معاون رئیس‌جمهوری درخواست اعتبار کرده‌ایم که حدود 10میلیارد تومان ازسوی سازمان برنامه و بودجه کشور به این مهم اختصاص یافت.» با این حال آنچه که اکنون روی میز شورای‌اسلامی‌شهر در دوره ششم است، عدم اجرای همه طرح و برنامه‌های درنظر گرفته شده و نیز تعلل دست‌اندرکاران و برگشت احتمالی بودجه است.
تفاهم‌نامه‌ای که به سرانجام نرسید
رئیس شورای‌اسلامی شهر رشت با اشاره به فرسودگی بنای شهرداری اظهار می‌کند: در دوران فعالیت شورای‌شهر رشت در دوره پنجم، قراردادی میان شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی پیرامون ساختمان تاریخی شهرداری و ساختمان فرهنگی واقع در پیاده‌راه سعدی، منعقد شد و قرار بود براساس آن، بخشی از «ساختمان ساعت» و ساختمان فرهنگی - ورزشی شهرداری، برای مدت معین به اداره‌کل میراث فرهنگی گیلان واگذار شود.
«محمدحسین واثق‌کارگرنیا» می‌افزاید: درمقابل قرار بود اداره‌کل میراث‌فرهنگی نیز 10میلیارد تومان بابت مرمت و بازسازی این بنای تاریخی، ازجمله برای رفع خطر و سربندی این ساختمان، هزینه کند تا تبدیل به موزه شود.
وی اظهار می‌کند: اما اداره‌کل میراث فرهنگی گیلان تاکنون پیرامون جذب و هزینه‌کرد 10میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی برای این 2 ساختمان تاریخی اقدامی انجام نداده‌است. بعد از پیگیری هم مشخص شد، میراث فرهنگی در جذب این اعتبار دولتی موفق نبوده‌است و عملا هیچ اقدامی در زمینه بازسازی ساختمان تاریخی شهرداری رشت انجام نشده‌است.
زیان شهرداری در برخی قراردادها
واثق‌کارگرنیا با انتقاد از اینکه گاهی اوقات در قراردادهای میان شهرداری و دیگر سازمان‌ها، منافع شهرداری رشت درنظر گرفته نمی‌شود، می‌گوید: متاسفانه در برخی از این‌گونه قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها شهرداری رشت متضرر می‌شود؛ موضوعی که باید تجدیدنظرهای لازم درآن انجام شود. وی با تاکید به اینکه ساختمان ساعت شهرداری رشت واقع در میدان «شهدای ذهاب» نشانه اصالت این شهر است، می‌افزاید: اگر بخواهیم در جهان برای رشت نمادی مشهور معرفی کنیم، ساختمان ساعت شهرداری مطرح‌ترین نماد است و شهرداری باید این اصالت را حفظ کند.
چرا اعتبار برگشت خورد؟
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان گیلان در پاسخ به سئوال خبرنگارهمشهری درباره دلایل اجرا نشدن مفاد تفاهم‌نامه شهرداری رشت و این اداره‌کل درخصوص مرمت و ایجاد موزه می‌گوید: ما 3 بار این پروژه را به مناقصه گذاشتیم و براساس اوراق 1402، 8میلیاردتومان اعتبار اختصاص دادیم، اما پیمانکاری اعلام آمادگی نکرد و تمایلی برای شرکت در مناقصه را نداشتند. حتی ما ویژگی‌های تخصصی را هم که گذاشته بودیم، حذف کردیم، اما هیچ پیمانکاری حاضر به کار نشد.
«ولی جهانی» مشکلات اقتصادی کنونی کشور را از اصلی‌ترین دلایل رویگردانی پیمانکاران از پذیرفتن اجرای چنین طرحی می‌داند و اظهار می‌کند: با توجه به اینکه هزینه‌های مرمت متفاوت است و معمولا نرخ‌ها هر دو سه ماه یک‌بار، چند درصد جهش پیدا می‌کند، پیمانکاران علاقه‌ای برای مشارکت در چنین طرح‌هایی ندارند.
وی ادامه می‌دهد: براساس مقررات موجود، یک ماه طول می‌کشد تا برنده مناقصه اعلام شود، ‌ اما حتی دراین یک ماه نیز قیمت‌ها نوسان زیادی را تجربه می‌کند و پیمانکار حاضر به کار نمی‌شود. با برخی از شرکت‌ها هم رایزنی شد، اما موافق انجام کار نبودند. با توجه به این موضوع، به‌دلیل پایان سال مالی، بخشی از اعتبار برگشت داده شد.
جهانی عنوان می‌کند: ازسوی دیگر برای پیمانکار هم به‌صرفه نبود که امسال کار کند و 2 سال بعد براساس اوراق اداره‌کل میراث فرهنگی، هزینه خود را دریافت کند. ما به‌عنوان «سازمان ناظر» باید اعتبار دولتی را دریافت کنیم و تلاش می‌کنیم بودجه برگردانده شود تا دوباره برای پروژه فراخوان اعلام کنیم. این‌درحالی‌است که خود شهرداری نیز باید مشوق‌هایی را برای سرمایه‌گذاران درنظر بگیرد.
بودجه کافی نداریم
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان گیلان همچنین می‌گوید: وقتی مرمت یک بنای تاریخی را آغاز می‌کنیم، این روند طول می‌کشد و زمانبر است. به‌عنوان مثال مجموع نیروهای تخصصی ما در حوزه آجرکاری سنتی و استادکار ماهر حدود 4نفر هستند. ازسوی دیگر نمی‌توان درمدت 4 ماه همه بودجه مرمت را جذب کرد، چراکه مرمت بنای تاریخی زمانبر است. به‌هرحال با وجود درخواست از سازمان برنامه و بودجه کشور، این مشکل هنوز رفع نشده‌است.
جهانی درباره رفع مشکل ایجاد موزه مردم‌شناسی نیز اظهار می‌کند: اگرچه وظیفه ذاتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی مرمت بناهای تاریخی است، اما براساس «ماده 98» قانون ششم برنامه توسعه، همه دستگاه‌ها موظفند بناهای تاریخی خود را مرمت کنند. یا اگر نمی‌توانند، به بخش‌خصوصی واگذار کنند.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به این موضوع نه‌تنها ساختمان شهرداری، بلکه به‌عنوان مثال ساختمان شیلات کیاشهر، اسکله بندرانزلی و بناهای تاریخی دیگری هم هستند که باید ازسوی دستگاه‌های مربوط مرمت شوند، چراکه اداره‌کل میراث‌فرهنگی توان مالی لازم برای مرمت این بناها را ندارد و بودجه ما استانی و محدود است.
جهانی اضافه می‌کند: بودجه استانی ما سالانه حدود 2میلیارد تومان است. بودجه ملی نیز حدود 3میلیارد تومان می‌شود که آن‌هم ازطریق اوراق تأمین می‌شود واین درحالی‌است که مرمت یک بنای تاریخی بزرگ، حداقل 15میلیارد تومان هزینه دارد.
کد خبر 632823 برچسب‌ها استان گیلان موزه شهرداری فرهنگ - میراث فرهنگی

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/303314/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صید ماهیان استخوانی در گیلان 12 درصد رشد یافت

روزهای پایانی تزریق نوبت اول واکسن کرونا در گیلان

تسهیلات ودیعه مسکن در گیلان؛ متوقف در ایستگاه اعتبارات

زنان بسیجی در 4 دهه این نظام جریان ساز و تحول آفرین بودند

از سرگیری اردوهای تمرینی تیم ملی تفنگ و تپانچه

سه برد برای دختران بدمینتون باز گیلانی

حادثه در مسابقات آفرود قهرمانی کشور در رودسر

حادثه رانندگی برای جواد عزتی در عمارلو رودبار/ حال جواد خوب است

«لطفا بیدارم نکنید» در رشت به روی صحنه می رود

تفکر بسیجی باید در دستگاه های اجرایی کشور نهادینه شود

ویدیو هولناک از زایمان یک زن در سرویس بهداشتی در گیلان

مانع اصلی افزایش جمعیت ، فقدان برنامه ریزی جامع در حوزه خانواده است

خبر مسرت بخش احداث مسکن استیجاری برای ساکنان جزیره کیش

ما در محاصره ابزار تکنولوژیکی قرار گرفتیم

شعرخوانی محمود درویش

دو خط کتاب/ باید از خر تقلید پیاده شوی

نبرد جانانه «شیخ الشعرا» با اشغالگران افغانستان

پاسخ رُبات شاعر به «کمدی الهی»

پاسخ وزیر علوم به چرایی انتخاب زاکانی و قالیباف به عنوان هیات امنای دانشگاه تهران

مدیریت آلودگی هوا با 19 دستگاه است نه فقط شهرداری

توضیحاتی درباره حادثه برای «جواد عزتی» در رودبار

اتفاقی خاصی برای جواد عزتی رخ نداد

حادثه رانندگی برای «جواد عزتی» در عمارلو رودبار

گازگرفتگی 6 نفر در منزل مسکونی در قنات کوثر

پیشگیری از فساد رویکرد اصلاح ساختار است

استقرار گسترده تاکسی‌های خودران در پایتخت چین

شرکت سی دی پراجکت هیچگاه به فروش نخواهد رسید

سامسونگ عرضه موبایل با چیپ اگزینوس را افزایش می‌دهد

تصاویر واقعی گوشی Honor 60 از طراحی پر زرق و برق آن خبر می‌دهند

Cyberpunk 2077 به پرفروش‌ترین بازی استیم تبدیل شد

اپل فروش خود را در ترکیه متوقف کرد!

بنچمارک ریلمی GT 2 Pro در AnTuTu مرز 1 میلیون را رد کرد

هوش مصنوعی انویدیا به راحتی متن را به تصویر تبدیل می کند

با نسخه تحت وب واتساپ می‌توانید استیکرهای دلخواه طراحی کنید

نقشه جدید بازی Call of Duty: Warzone کوچک‌تر از انتظارات است

نمایش نظرات مثبت منتقدها در تریلر بازی Jurassic World Evolution 2

محل انباشت زباله در شهر حویق خطرات زیست محیطی به دنبال دارد

بستری 249 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی گیلان

نماینده ولی فقیه در گیلان: تنها با تفکر و روحیه بسیجی می‌توان مشکلات کشور را حل کرد

لایحه‌ای برای ممنوعیت ساخت ویلا واسکان دائم غیربومی‌ها/استانداران اختیار تام دارند

هجوم ویلاسازان برای خرید اراضی شمال کشور/دولت لایحه‌ای برای ممنوعیت ساخت ویلا واسکان دائم غیربومی‌ها می‌دهد

وزش باد گرم و افزایش 3 تا 6 درجه‌ای دمای هوا در گیلان

نماینده ولی فقیه در گیلان:‍ دولت یازدهم و دوازدهم بر اساس منویات رهبری حرکت نکرد/ چند سال طول می کشد تا کشور به ریل پیشرفت بازگردد

اجرای نمایش دامون با روایتی از شیرزن نهضت جنگل در لاهیجان

11 هکتار از اراضی کشاورزی در رودبار رفع تصرف شدند

تحقق اقتصاد چرخشی اولویت نخست سازمان منطقه آزاد کیش

خبر مسرت بخش احداث مسکن برای ساکنان جزیره کیش

400 هزار کودک در بریتانیا حتی یک جلد کتاب هم ندارند

حادثه در مسابقات اتومبیلرانی آفرود ایران در رودسر

بصیرت افزایی یکی از مهم ترین رسالت های بسیج است