نسیم گیلان
سدهای کلهام در رودخانه مرداب شهرستان مرزی آستارا پاکسازی شد
يکشنبه 23 ارديبهشت 1403 - 15:31:32
نسیم گیلان - ایسنا/گیلان رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان آستارا گفت: پنج دهنه سد کلهام ماهیگیری بر روی رودخانه‌های شهرستان از ابتدای سال جاری جمع‌آوری شد.
محمدرضا سلامی ریک امروز 23 اردیبهشت ماه امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعدادی از صیادان غیرمجاز با تعبیه سدهای ماهیگیری (کلهام) در عرض رودخانه مرداب مبادرت به مسدود کردن جریان طبیعی رودخانه و صید غیرمجاز ماهی‌ها کرده بودند، اظهار کرد: روز گذشته سدهای کلهام موجود در بستر رودخانه مرداب توسط یگان حفاظت محیط‌زیست آستارا، جمع‌آوری و مسیر رودخانه‌ها پاکسازی و بازگشایی شد.

نسیم گیلان

وی افزود: این سدها در زبان محلی به «جر» موسوم است که با چوب یا نی ساخته می‌شود و در انتهای آن قفسی تعبیه شده که صیادان غیرمجاز آن را در مسیر بستر رودخانه قرار داده و در زمان مهاجرت ماهی‌ها به بالادست در قفس گرفتار می‌شوند.

نسیم گیلان

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان آستارا گفت: این روش صید از قدیم الایام در رودخانه‌های شهرستان آستارا و سایر نقاط استان گیلان به صورت سنتی رواج داشته که صیادان باید از انجام آن خودداری کنند، زیرا باعث کاهش زادآوری ماهیان، آلودگی آب‌ها و سریز شدن آب رودخانه‌ها در هنگام بارندگی‌های شدید به داخل معابر شهری می‌شود. 

نسیم گیلان

سلامی ریک با بیان اینکه فصل تخم‌ریزی ماهیان از اواسط اسفندماه آغاز و تا خردادماه هر سال ادامه دارد، خاطرنشان کرد: ماهیان مولد یا رودکوچ، برای تخم‌ریزی از دریا به رودخانه‌ها ( از آب‌های شور به آب‌های شیرین) مهاجرت می‌کنند.
انتهای پیام 

http://www.gilan-online.ir/Fa/News/752180/سدهای-کلهام-در-رودخانه-مرداب-شهرستان-مرزی-آستارا-پاکسازی-شد
بستن   چاپ