نسیم گیلان
پیش بینی برداشت 41 تن برگ گل محمدی در گیلان
يکشنبه 26 ارديبهشت 1400 - 08:09:35
نسیم گیلان -

نسیم گیلان


به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، منوچهر پارسافر، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت گل محمدی در باغ‌های این استان گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود 41 تن برگ گل محمدی به ارزش 4 هزار و 920 میلیون ریال برداشت شود.
او سطح زیر کشت این محصول در استان گیلان را افزون بر 38 هکتار عنوان کرد و افزود: تا پایان برنامه ششم در یک هزار و 500 هکتار از زمین‌های شیب‌دار استان، باید گیاه دارویی کشت شود که گل محمدی هم جزء آن است.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: توسعه کشت اراضی شیب دار از طرح‌های الویت دار استان است که اعتبار آن از یارانه نهال و گیاهان دارویی جذب می‌شود.
پارسافر با بیان اینکه گل محمدی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین نوع رُز است که در بیشتر نقاط ایران به منظور تولید عطر و گلاب و به عنوان گیاه تزئینی کشت می‌شود، اظهار داشت: هر ساله گلاب تولید شده و اسانس حاصل از آن علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.
او مهم‌ترین موارد مصرف گل محمدی را تهیه گلاب ، اسانس و صنایع داروسازی عنوان و تصریح کرد: عمده شهرستان‌های دارای گل محمدی در استان گیلان رودبار، رودسر، سیاهکل، شفت و رضوانشهر هستند.
انتهای پیام/ع

http://www.gilan-online.ir/Fa/News/268895/پیش-بینی-برداشت-41-تن-برگ-گل-محمدی-در-گیلان
بستن   چاپ