نسیم گیلان

آخرين مطالب

کتاب جان گرفت؛ کرونا جا ماند مقالات

کتاب جان گرفت؛ کرونا جا ماند
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان - ایرنا / حوزه کتاب و کتابخوانی که محدودیت‌های کرونایی مزید بر علت مشکلاتِ گریبانگیرش طی سال‌های گذشته شده بود، چشم براه کورسوی تدابیری که هرگز اندیشیده نشد، می‌رفت تا به کمای مطلق برود که نوید کاهش و مسیر رو به صفر مرگ و میر درهای امید نفس دوباره را به رویش گشود. اواخر سال 98 بود که التهاب شیوع ویروسی نامرئی نظم جهان را بر هم زد، واهمه ها از سرزمین چشم بادامی های چین شروع و به تمام دنیا ختم شد. یک اپیدمی که به طرز باورنکردنی همچون فیلم های هالیوودی همه چیز را به سمت غیرمنتظره ها و سبک انزوای مدرن کشاند و هیچ حوزه و حیطه ای را هم مستثنی نگذاشت.
ایران نیز در هزاره ارتباطات معاصر از این قافله شومِ شیوع جانماند و به روال تمامی کشورها در یک غافگیری مهجور در جست و جوی راه نجاتی برای خود در شرایط مسدودِ دروازه های فکری و فیزیکی بود.
از زمان آغاز تولید واکسن‌های کرونا در جهان، تلاش‌هایی برای واردات این تنها راه نجات، به ایران نیز صورت گرفت. نخستین محموله واکسن در بهمن‌ماه 1399 با چندماهی تاخیر از دنیا، وارد کشور و به تعدادی از اعضای کادر درمان تزریق شد؛ رفته رفته به تعداد محموله‌های وارداتی افزوده شد. از بهمن‌ماه سال 99 تا پایان کار دولت دوازدهم؛ حدود 18 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد که تنها کفاف بخش کوچکی از واکسیناسیون جامعه هدف را می‌داد.

نسیم گیلان


جولان کرونا در جهش های چندگانه و کندی روند واکسیناسیون و به گونه ای بهت و بلاتکلیفی مسئولان، باعث رکود بسیاری از حوزه ها علیرغم کوچ به فضای مجازی شده بود و در این میان کتاب این مهجور از پیش غریبِ هیاهوی رنگارنگ های مجازی و مشکلاتِ گیر و دارِ فعالان، از قافله دیگران جاماند.
از جمله ترکش های این آسیب به برگزاری رویدادهای ذاتا جمعی همچون نمایشگاه کتاب بود که آخرین شیوه حضوری خود را اردیبهشت 98 و چندماهی قبل از اپیدمی کرونا طی کرده بود و با وجود تمام جلسات و بررسی ها، به برگزاری حضوری در اردیبهشت 99 نرسید. این حوزه مدتی فلج ماند تا اینکه دست اندرکاران به فکر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب افتادند که البته با توجه به تجربه نخستین، خالی از اشکالات، همچون اختلال در سایت تا عدم دسترسی به برخی عناوین کتاب نبود.
این تجربه البته در بهمن 1400 با کاهش خطاهای تجربه نخستین، شکل جامع و بی نقص تری به خود گرفت اما باز هم چشم امید همگانِ دوستدار، به اردیبهشتی دیگر بود. نمایشگاه بین المللی فیزیکی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور دو سال رنگ و بوی برگزاری حضوری به خود ندید. 

نسیم گیلان


بویژه که وقفه دو ساله، به بسیاری از فعالان حوزه کتاب و ناشران و کتابفروشان، محسنات عرضه‌گاهی چون نمایشگاه فیزیکی کتاب را اثبات کرد. نگاهی به آمار و ارقام آخرین نمایشگاه فیزیکی کتاب که در قالب رویداد سی و دوم در اردیبهشت 98 و قبل از همه گیری کرونا برگزار شد، می توانست سندی بر اثبات این مدعا و اثرگذاری نمایشگاه در اقتصاد نشر باشد.
مبلغ کل تراکنش‌های انجام‌شده از طریق پایانه پرداخت الکترونیک (pos) و همچنین مجموع فروش آثار در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 123 میلیارد و 890 میلیون تومان (افزایش 34.4 درصدی نسبت به سال 1397 یعنی نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران) بوده است. این در حالی است که در نمایشگاه مجازی کتاب تهران که در سال 99 برگزار شد، فروشی معادل 64 میلیارد تومان ثبت شد که این رقم نسبت به سال ماقبل و رویداد فیزیکی، حدود 49 درصد کم‌تر بود.
اشتیاق برای برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب وقتی برای فعالان نشر جدی تر شد که خبر از رو به صفر رفتن و حتی گاهی صفر شدن تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا رسید، این مساله اهتمام برای برگزاری سی و سومین نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران در اردیبهشت، موسم مقرر کتابی ها، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی دولت مردمی را مصمم به تمهیداندیشی و اجرای مقدمات و در نهایت برگزاری رویداد کرد.
و در نهایت سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 21 تا 31 اردیبهشت 1401 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد. این رویداد با شعار «با کتاب سلامتیم» در دو بخش مجازی و فیزیکی به طور همزمان با حضور 2800 ناشر داخلی و همچنین 190 ناشر خارجی در 70 غرفه برگزار و بخش مجازی تا دوم خرداد ماه 1401 در سامانه ketab.ir میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی بود. 

نسیم گیلان


یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص میزان فروش این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفته بود: 211 میلیارد و 350 میلیون و 435 هزار و 594 تومان کتاب در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به فروش رسید که از این مبلغ، 107 میلیارد و 450 میلیون تومان متعلق به بخش فیزیکی و 103 میلیارد و 892 میلیون تومان متعلق به بخش مجازی است. 
استقرار تمامی ناشران در فضای مسقف90 هزار متر مربع، برگزاری همزمان نمایشگاه در دو شکل مجازی و فیزیکی، هزینه کرد تمامی یارانه اعطایی برای خرید کتاب برای اولین بار در طول سی‌وسه دوره، تخصیص یارانه اعتباری خرید کتاب به شکل مجازی با هدف شفاف‌سازی و توزیع عادلانه، همکاری بیش از 70 نهاد و سازمان در برگزاری نمایشگاه و... ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود.

نسیم گیلان


چهارده کشور آذربایجان، تاجیکستان، روسیه، صربستان، عمان، قطر، کره جنوبی، لبنان، مکزیک، بوسنی هرزگوین، ترکیه، سوریه، عراق و افغانستان و هفت انجمن دوستی از استرالیا، ایتالیا، کوبا، بوسنی هرزگوین، تاجیکستان، عراق و یونسکو در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کردند. همچنین میهمانانی از کشورهای ایتالیا، روسیه، بوسنی هرزگوین، ترکیه، تاجیکستان، سوریه، پاکستان، قطر، عمان و لبنان از بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید و با ناشران حاضر در نمایشگاه گفت‌وگو کردند. قطر میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب بود. 
راه‌اندازی کارافزار اطلاع‌رسانی نمایشگاه با بیش از 6هزار دریافت، پاسخ به بیش از 41 هزار و 500 تماس از سوی 70 نیروی مستقر در مرکز پاسخگویی نمایشگاه و ارائه خدمات از سوی همیاران خرید در مرکز پاسخگویی نمایشگاه از دیگر تمهیداتی است که برای این دوره از نمایشگاه تدارک دیده شده بود. 
فرصت ایجادشده رو در رویی مخاطبان این کالای فرهنگی با دست اندرکاران صنعت نشر، نویسندگان و اهالی این حرفه علاوه بر برکات اقتصادی آنی نمایشگاه برای زمان های آتی نیز دستاوردهایی به همراه داشت، گسترش ارتباطات و شناخت و اطلاع رسانی و به گونه ای بازاریابی از طریق برگزاری نشست های فرهنگی با حضور نویسندگان و مترجمان و صحافان تا جلسات عدیده رونمایی کتاب و معرفی تازه های نشر، موهبت هایی بود که در سایه رخت بربستن محدودیت های کرونایی ناشی از اطمینان خاطر واکسیانسیون عمومی به فعالان فرهنگی عطا شد.

نسیم گیلان


فعالان نشر طی دو سال اخیر به واسطه همه گیری ویروس کرونا و عدم واکسینانسیون عمومی، متحمل آسیب‌ های جدی شده بودند تا جایی که بسیاری از آنان مجبور به تعدیل نیرو یا کاهش تولید انتشارات خود شدند، حتی بسیاری از ناشران که به نقدینگی ‌های نمایشگاه‌ کتاب تهران دلخوش بودند و امیدشان ناامید شده بود، تاب تحمل این بازار را نداشتند و ناچار به تعطیلی یا کاهش تیراژ خود شدند تا جایی که این کاهش تا مرز 100 جلد کتاب هم رسید که عملا برای فرهنگ کشور مایه تاسف بود.
دولت سیزدهم با توجه و نگاه ویژه به اهمیت مسئله فرهنگ اهتمام جهت رونق این حوزه را در چشم انداز خود به عنوان یک اولویت اعلام کرد، اهتمامی که فعالان و دغدغه مندان کتاب را نیز امیدوار کرد تا بویژه پس از دو سال رکود فعالیت های فرهنگی از جمله برنامه های مسیر ترویج کتاب و کتابخوانی این حوزه تکان و تحولی به خود ببیند تا با رمقی بیشتر به سمت توسعه حرکت کند.

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/332661/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اطلاعات جدیدی از بسته الحاقی Immortal Empires بازی Total War: Warhammer 3 منتشر شد

انتشار کتابی با بررسی نظریه فیلم‌نامه‌های اصغر فرهادی

بهره‌مندی شهرهای خواهرخوانده تهران از دستاوردهای شهرداری

100 شهروند فومنی به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام شدند

شیائومی و شروعی دوباره در ویتنام

سرپرست جدید اداره کل گمرک آستارا معرفی شد

کدام استان بیشترین سرقت‌های خُرد را دارد؟

ایستگاه عرضه بهداشتی دام در منطقه 2 برپا می‌شود

امکان صدور مجوز ساخت و ساز به تعاونی جهادکشاورزی در مرادآباد وجود ندارد/در انتظار حکم شورای تامین برای برخورد با تخلفات هستیم

بازدید اعضای شورای شهر و نمایندگان تهران در مجلس از غرفه شرکت شهر سالم

انتقال آخرین دستاوردهای علمی به بخش کشاورزی در اولویت است

فروش 2 میلیون نسخه‌ای Monster Hunter Rise: Sunbreak در هفته اول عرضه

کاهش 70 درصدی سرقت از منازل در گیلان

غار عزیز غار نشین  ثبت ملی می شود

89سالگی مردی که زبان آسان را بی‌ارزش می‌داند

غار " عزیز غار نشین " ثبت ملی می شود

تورم در گیلان 1.2 درصد بالاتر از میانگین کشوری

رهاسازی بیش از 67 میلیون قطعه ماهیان استخوانی و گرم آبی در گیلان

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت 3 ماهه استاندار تمام شد

همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران کمک به اقتصاد ملی کشور است

راه اندازی کاروان تخصصی ترویجی کشاورزی ویژه برنج در گیلان

دلگرمی مردم با بازدید از نمایشگاه توانمندی و اقدامات شهری

برپایی جشنواره تفریحی و فراغتی عید تا عید در بوستان بانوان منطقه19

سامانه مجازی فرصت های سرمایه گذاری رونمایی می‌شود/امضای تفاهم‌نامه با سازمان بورس و اتاق بازرگانی ایران

خبر بد برای مشترکین Games with Gold

تاکید استاندار گیلان بر بهره گیری از آثار حماسی و انقلابی در برابر نفوذ فرهنگی دشمنان

افزایش مصرف گاز CNG گیلانی‌ها در بهار امسال

پروردگار به قلم و نوشته سوگند یاد کرده است

الگوبرداری، کار دست نویسندگان ایرانی داد

مدیریت شهری پایتخت آماده همکاری با نجف برای برپایی راهپیمایی اربعین است

شهرداری تهران در مسیر تحول در عرصه خدمت رسانی گام برمی‌دارد/ خانواده‌محور شدن برنامه جای تقدیر دارد

وقوع جرایم خشن در استان گیلان 70 درصد کاهش یافت

تبدیل دفاتر خدمات الکترونیک شهر به کلینیک ساختمانی

سرقت های خُرد بیشترین فراوانی را در استان گیلان دارد

دردسری تازه از جنس نژادپرستی و آزار و اذیت برای ایلان ماسک

تکنولوژی‌هایی که دنیا را تغییر دادند!

اکنون می‌توانید پروفایل اینستاگرام خود را بیمه کنید!

برگزاری جشن‌های اعیاد قربان و غدیر

شعر خوانی زیبایی از عباس کیارستمی

مطالبه گری از خطاهای مسئولان جلوگیری می کند

سامسونگ با سبکی متفاوت به جدال با آیفون جدید می‌رود

فناوری در قامت جدیدی پا به جام جهانی 2022 می‌گذارد

برای حمایت از آثار مفاخر استان گیلان اعتبارات پژوهشی اختصاص می‌یابد

میزان مصرف برق در کشور بیشتر از تولید است

فعالیت مجدد انتشارات جهاد دانشگاهی گیلان با اولویت کتب محیط زیستی

ارسال کمک های مردمی جزیره کیش به مناطق زلزله زده استان هرمزگان

توضیح داستان موسی و شبان توسط میثاق امیر فجر

کسب سهمیه جهانی کشتی فرنگی توسط عضو خانواده شهرداری

هشدار؛ این کارها دوام باتری گوشی را کاهش می دهد

با پهپاد خورشیدی خستگی‌ناپذیر Zephyr S ایرباس آشنا شوید