نسیم گیلان

آخرين مطالب

رنج گیلان از 38 پروژه نیمه تمام ورزشی ورزشي

رنج گیلان از 38 پروژه نیمه تمام ورزشی
  بزرگنمايي:

نسیم گیلان- استان گیلان از دیرباز تاکنون یکی از قطب های برتر ورزش کشور محسوب می شود و ورزشکاران این استان در رشته های مختلف ورزشی به خصوص در رشته هایی همچون فوتبال، بوکس، قایقرانی ، شطرنج و رشته های رزمی، جایگاه ویژه ای در سطح قهرمانی و ملی پوش کشور داشته است و همواره در مسابقات مختلف، افتخار آفرینی کرده‌اند.

هم اینک نیز گیلان ورزشکاران، مریبان و داوران شایسته ای در رشته های مختلف در سطوح ملی و حتی جهانی دارد که حضور هشت نماینده در رقابت های المپیک و پارالمپیک توکیو گواه این ادعاست که در نهایت هر سه ورزشکار پارالمپیکی این استان، موفق به کسب مدال شدند.

از سوی دیگر هم اینک حدود 145 هزار ورزشکار سازمان یافته در رشته های ورزشی مختلف در استان گیلان فعالیت می کنند که این ورزشکاران، در طول سال در مسابقات مختلف ملی و بین المللی، حضور یافته و افتخارات زیادی را برای کشور و استان گیلان به ارمغان می آورند.

همچنین مربیان و داوران این استان نیز در رشته های زیادی از تبحر و تجربه خاصی برخوردار هستند که هم اینک تعدادی از این مربیان ، در رشته هایی همچون فوتبال، فوتسال ، فوتبال ساحلی ، کاراته ، قایقرانی، شطرنج و چند رشته دیگر به عنوان سرمربی و مربی در تیمهای ملی و برخی در آوردگاه های جهانی حضور دارند.  

نیاز 140 میلیارد تومانی پروژه های نیمه تمام گیلان برای بهره برداری

با وجود تمام داشته های انسانی ورزشی گیلان این استان از لحاظ ریزساخت ها و میزان فضای ورزشی در حد مطلوبی قرار ندارد. یکی از دغدغه های مهم ورزش این استان، تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی، بازسازی و مرمت ورزشگاه های فوتبال در شهرستان های مختلف این استان است که با توجه به ریشه عمیق ورزش فوتبال در گیلان یک ضرورت تلقی می شود.

تکمیل و بهره برداری از 38 پروژه نیمه تمام ورزشی ، بازسازی و مرمت ورزشگاه های نیمه کاره‌ای شامل تختی بندرانزلی، شهید عضدی رشت، وحدت بندرآستارا ، پوریای ولی تالش ، همچنین تکمیل استخر کوثر رشت، پیست دوچرخه سواری بین المللی شهید قاسم سلیمانی رشت و احداث مجموعه های ورزشی با استانداردهای بین المللی جهت میزبانی رویدادهای ملی و بین المللی را می توان از مهمترین این پروژه ها در گیلان عنوان کرد.

به گفته مدیرکل ورزش و جوانان گیلان در خصوص پروژه های نیمه تمام ورزشی این استان ، هم اینک 38 پروژه نیمه تمام ورزشی در گیلان وجود دارد که برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه ها 140 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

تکمیل پروژه های نیمه تمام دغدغه ورزش گیلان

مریم بخشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سه سال اخیر 100 میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح و بهره برداری از 32 پروژه بزرگ ورزشی در گیلان هزینه شد که این پروژه ها شامل استخر، سالن های ورزشی چند منظوره ، زمین چمن مصنوعی و سایر اماکن ورزشی می شود.

وی ادامه داد: هم اینک نیز در حال بازسازی و مرمت چند ورزشگاه فوتبال به خصوص ورزشگاه شهید عضدی رشت هستیم که سال گذشته 12 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد و امسال نیز برای کشت چمن طبیعی در این ورزشگاه حدود هشت میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

افزایش زیرساخت ها باعث قهرمان پروری می‌شود

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان به اهمیت زیرساخت های ورزشی اشاره کرد و گفت: به طور حتم با افزایش زیرساخت های ورزشی ، ورزشکاران بیشتری تحت پوشش قرار خواهند گرفت و با این وجود بخش ورزش قهرمانی رشد کرده و ورزشکاران بیشتری در مسابقات ملی ، بین المللی و جهانی حضور می یابند.

بخشی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در بخش ورزش، لوازم و امکانات بعضی از رشته های ورزشی است زیرا این وسایل به دلیل وجود تحریم های ظالمانه وارد کشور نمی شود و ورزشکاران ما نسبت به رقاب دچار محرومیت هستند.

وی گفت: گرچه هم اینک استان گیلان از لحاظ امکانات و زیرساخت های ورزشی در حد پایینی قرار دارد اما خوشبختانه پنج ورزشکار در المپیک و سه ورزشکار نیز در رقابت های پارالمپیک توکیو حضور یافتند که از این تعداد 2 ورزشکار بانو بودند.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان افزود: این در حالی است که فقط 11 بانو از سراسر کشور در رقابت های المپیک توکیو حضور یافته بودند که 2 ورزشکار از گیلان بود و این مسئله نشان از رشد ورزش در بخش بانوان را در این استان دارد.

همچنین به گفته بخشی یکی از نکات بارز در اهمیت دادن به بخش ورزش بانوان این است که در هیات های ورزشی گیلان اعتبارات بدون تبعیض در هر 2 بخش بانوان و آقایان توزیع می شود و از سوی دیگر اماکن ورزشی که با نام بانوان کلنگ زده شده بود نیز فقط در اختیار بانوان قرار گرفته است.

نجات سرانه فضای ورزشی گیلان با افتتاح پروژه های نیمه تمام

با وجود اینکه گفته می شود سرانه ورزشی در کشور حدود 1.2 متر مربع است، این میزان در گیلان کمتر از یک متر و حدود 84 صدم مترمربع می باشد که به طور حتم، با افتتاح و به بهره برداری رسیدن 38 پروژه نیمه تمام ، سرانه فضای ورزشی استان نیز رشد قابل توجهی خواهد یافت.

اما با این وجود هم اینک نیز، سرانه فضای ورزشی در تعدادی از شهرهای استان گیلان بالاتر از میانگین کشوری است که می توان به سرانه فضای ورزشی موجود در شهرهایی همچون سیاهکل، صومعه سرا ، شفت و بندرانزلی اشاره کرد.

سرانه فضای ورزشی شهرستان سیاهکل واقع در شرق استان گیلان حدود 1.5 متر مربع است، همچنین صومعه سرا با 1.32 مترمربع ، شفت با 1.22 مترمربع و بندرانزلی با داشتن 1/20 متر مربع سرانه فضای ورزشی، نه تنها در گیلان در حد بسیار بالایی برخوردار هستند، بلکه میزان سرانه فضای ورزشی موجود در این شهرستان ها، از میانگین کشوری نیز بالاتر است.

اما از سوی دیگر با وجود اینکه رشت مرکز گیلان و به عنوان پرجمعیت ترین ناحیه سکونت‌گاهی استان که بیش از 30 درصد جمعیت گیلان را در خود جای داده است و به عنوان یکی از شهرهای معروف در حوزه ورزش کشور بشمار می رود، از کمترین سرانه فضای ورزشی برخوردار است.

طبق آخرین آمار ارایه شده از سوی اداره ورزش و جوانان گیلان، شهرهای رشت ، تالش، رضوانشهر و ماسال کمترین سرانه فضای ورزشی گیلان را دراختیار دارد که این میزان در رشت 60 صدم متربع و در تالش نیز 68 صدم مترمربع می باشد.

با توجه به آمار موجود، شهروندان رشتی و دیگر مناطق مهم ورزش خیز استان انتظار دارند که هر چه زودتر پروژه های نیمه تمام ورزشی موجود در این شهرستان و احداث چند سالن ورزشی چند منظوره با استانداردهای بالا، میزان سرانه فضای ورزشی این شهرستان نیز افزایش و به حد مطلوبی برسد تا تعداد بیشتری از ورزشکاران از این اماکن ورزشی استفاده کنند.

حال مردم دیار میرزا امید دارند که با یاری دولت سیزدهم و مردمی ، سفر دولت مردان به گیلان و همچنین نگاه ویژه به حوزه ورزش این استان مشکلات عدیده ورزشکاران خطه قهرمان پرور گیلان برطرف شود.  

لینک کوتاه:
https://www.nasimegilan.ir/Fa/News/303416/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آرامش قبل از طوفان در وضعیت کرونایی گیلان؟!

تیم شهدای رزکان البرز برای کسب سه امتیاز به مصاف سفید رود رشت می رود

6 درصد تسهیلات مشاغل خانگی در گیلان جذب شد

نقش رنگارنگ پاییز در ماسوله استان فارس به‌روایت تصاویر

افزایش 46 درصدی ارزش معاملات بورس منطقه ای گیلان در آبان‌ماه

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان گیلان تا 6 آذر 1400

سرعت در اجرای پروژه‌ها / ملاک تخصیص اعتبارات

استاندار گیلان: رویکردهای اقناعی در خصوص واکسیناسیون، تقویت شود

مطالبات معوق کادر درمان گیلان پیگیری و در کم‌ترین زمان پرداخت شود

دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پرداخت مطالبات کادر درمان تلاش کند

طرح هادی روستایی در 144 روستایی گیلان بازنگری می شود

92 درصد مردم استان گیلان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

فرهنگ سازی برای اجرای طرح های هادی در روستاها انجام شود

لزوم انجام گسترده تر دوز دوم و سوم واکسن کرونا در گیلان

هفته‌ای گرم و آفتابی برای آخرین ماه پاییز گیلانیان

یک سپاهی رفت تا 10 ارتشی آزاد شود

با گوشه‌ای از جنایت‌های کومله و حزب دمکرات آشنا شوید

برگزاری رقابت‌های آفرود کشور در رودسر

صعود گیلان به جمع 4 تیم برتر بسکتبال نخبگان ایران

درخشش دختران گیلان در دور رفت لیگ دسته اول بدمینتون

نظارت جدی‌تر نهاد‌های متولی بر رعایت توصیه‌های بهداشتی

رنگ کردن مرکبات واقعیت است؟

تصاویر| مسابقات قوی‌ترین مردان آفرود ایران در رودسر

وجود تعداد زیاد معادن غیرفعال در گیلان نشانه سیاست‌های نارست است

وجود تعداد زیاد معادن غیرفعال در گیلان نشانه سیاست‌های نادرست است

استاندار گیلان: بروکراسی اداری و عدم شفافیت به معادن استان آسیب‌زده است

انتصابات در استانداری گیلان

انتقاد استاندار از مدیرکل صمت گیلان/گله‌مندی شورای معادن گیلان از ناتوانی در تأمین مصالح

آغاز تغییرات مدیریتی در استان گیلان/ 3 انتصاب جدید در استانداری + سوابق

استاندار گیلان تغییرات مدیریتی در استان را آغاز کرد

عکس خودرو تصادف کرده جواد عزتی

معاونت سیاسی و حراست نخستین انتصابات استاندار گیلان

چوکا تالش صدرنشینی شد / سپیدرود رشت اسیر ناداوری

چوکای تالش صدرنشینی شد / سپیدرود رشت اسیر ناداوری

رسوب کالا در انبارها نارضایتی زیادی برای تجار گیلان ایجاد کرده است

معاون علوم پزشکی گیلان: فروش اینترنتی دارو ممنوع است

استاندار گیلان: با برداشت‌کنندگان غیرمجاز از بستر رودخانه‌ها برخورد می‌شود

غربت «منصور» در سینماهای گیلان/ مدیون این چهره ها هستیم

3 انتصاب جدید در استانداری گیلان

نوسازی 44 دستگاه تاکسی فرسوده در آستارا

وزیر ارشاد، سخنران مراسم یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک

اختلال 5 روزه شماره‌های تلفن ثابت در املش

روز‌های پایانی تزریق نوبت اول واکسیناسیون در گیلان

اختراعی کاربردی توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان

گیلان پیشتاز واکسیناسیون کرونا؛ شهرهای قرمز کرونایی صفر شد

انتصاب مدیرکل دفتر استاندار گیلان

آغاز هفته‌ای آفتابی و گرم برای آخرین ماه پاییز گیلانیان

رنگبندی کرونایی شهرستان‌های گیلان

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان گیلان

هشدار به گیلانیان برای سویه جدید کرونا